Dungeons & Dragons Online

Bu inceleme 7 sene önce eklendi.
Jack O'Lantern
Dungeons & Dragons Online
 • Grafik
  ?
 • Ses
  ?
 • Hikaye
  ?
 • Oynanabilirlik
  ?
 • Genel Puan
  ?

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]

Dungeons & Dragons Online

Dungeons & Dragons Online İnceleme

Dungeons & Dragons Online: Eberron Unlimited klasik D&D masaüstü rol yapma oyununun temasına ve kurallarına sadık kalan bir fantastik MMORPG. Uzun süre P2P sistemde oynanabilen Dungeons & Dragons Online artık ücretsiz! Irkınızı, sınıfınızı, yeteneklerini belirleyin ve geleneksel D&D kurallarını bir de PC’nizde tecrübe edin.

Orijinali Gary Gygax tarafından hazırlanan ve 1974 yılında TSR (Tactical Studies Rules) tarafından yayınlanan Dungeons & Dragons (Zindanlar ve Ejderhalar), sonrasında gelen tüm diğer masaüstü rol yapma oyunlarının ve MMORPG’lerin esin kaynağı olmuştu. Son yirmi yılda Baldur’s Gate, Temple of Elemental Evil, Neverwinter Nights gibi oyunlarla PC’ye uyarlanan D&D‘nin tek bir problemi vardı: masa üstünde arkadaşlarınızla edindiğiniz sosyal deneyim ve esneklik bu tek kişilik oyunlarda mevcut değildi (Neverwinter Nights’ı ayrı tutabiliriz). MMORPG’ler ile bu eksiklikler büyük oranda giderildi, yine de masa  üstü oyunlarda rol yapma daha büyük önem taşır. MMORPG’lerde karakterlerinin hakkını veren ve sosyalleşen oyunculardan ziyade, diğer oyunculara karşı üstünlük kurmayı saplantı haline getirmiş, hikayeden bihaber ve oyunun sanatsal değerini göz ardı eden oyunculara rastlamanız daha olası. Masa üstü D&D döneminden gelen eski oyuncularla bir grup oluşturduğunuzda aranızda geçecek diyaloglar ne demek istediğimi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır 😉

Konu uzadı, Dungeons & Dragons Online‘a dönelim. Oyunumuz 3.5 D&D kurallarının MMORPG için revize edilmiş halini kullanıyor. Yapımcıların Faerûn yerine Eberron’u tercih etmeleri benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Nihayetinde Forgotten Realms (Unutulmuş Diyarlar) için yazılmış yüzlerce kitap, engin bir tarih ve Drizzt Do’Urden, Elminster gibi sevilen karakterler var. Yine de Eberron D&D için özel olarak hazırlanmış maceralarla dolu, büyük bir diyar. Klasik Dungeons & Dragons ırklarını (Human, Elf, Halfling, Dwarf, Half Elf, Half Orc, Warforged ve Drow) Dungeons & Dragons Online‘da bulabilirsiniz. Aynı şekilde sınıflar da tanıdık: Barbarian, Bard, Cleric, Favored Soul (bu yeni), Fighter, Monk, Paladin, Ranger, Rogue, Sorcerer ve Wizard.

Dungeons & Dragons Online‘da karakterinizi yaratırken masa üstü D&D‘de olduğu gibi çok sayıda seçeneğe sahipsiniz. Karakterinizin stat’lerini kendiniz belirleyebilir, tüm detaylarını ayarlayabilirsiniz. Ancak D&D‘ye yabancıysanız bu pek kolay olmayabilir; yapımcılar da bunun farkında olmalılar ki doğrudan oyuna dahil olabilmeniz için hazır roller (build) tanımlamışlar. Her sınıf için üçer rol tasarlanmış. Örneğin Ranger için yakın mesafeli çift silah kullanmaya yatkın skill ve feat’lere yoğunlaşabilir ya da uzun mesafeli yay kullanımını geliştirebilirsiniz. Ayrıca multiclass (çoklu sınıf) sistemi de oyunun derinliğini artırıyor. Karakterinizin görünümünü ayarlamak için de yeterli seçenek sunulmuş (ancak grafik ve animasyon kalitesinin düşük olması oyuna biraz gölge düşürüyor).

D&D geleneğine uygun olarak zindanlara gizli hazineler, tuzaklar ve alternatif bölümler serpiştirilmiş. Grubunuzla ilerlerken sürekli tetikte olmanız büyük önem taşıyor. Search skill’inizle gizli kapıları ve tuzakları bulabilirsiniz. Ayrıca kurallara bağlı olarak günlük yapabileceğiniz büyü ya da kullanabileceğiniz beceri sayısı kısıtlı. Macera sırasında HP’niz otomatik yenilenmiyor fakat belli noktalarda dinlenip HP’nizi ve büyülerinizi yenileyebiliyorsunuz.

Savaşlar sıra tabanlıdan çok bir aksiyon RPG oyununda olduğu şekilde işliyor. Her saldırı, yetenek ya da büyü kullanışınızda saldırı zarı atılıp isabet ettirip ettirmediğiniz belirleniyor. İsabet eden saldırınız için silahınıza uygun hasar zarı atılıyor. Masa üstü oyunda olduğu gibi silahlarınızın özelliklerinde hasar zarı belirtiliyor. Örneğin; kılıcınız 2d6 hasar veriyorsa bu iki kere 6’lık zar atılacağı anlamına geliyor; yani 2-12 arası bir hasar verebilirsiniz.

Dungeons & Dragons Online‘da mekanlar instanced olarak tasarlanmış. Yani kasabalarda kişilerle diyalog kurabilir, eşyalar satın alabilir, crafting ile uğraşabilirsiniz. Görevler içinse grubunuzu toparlayıp instanced dungeon’lara giriyorsunuz. World of Warcraft’ta olduğu gibi geniş bir dünyada özgürce dolaşmak isteyenler için bu durum rahatsız edici olabilir.

Dungeons & Dragons Online: Eberron Unlimited bol malzemeli ve kaliteli bir MMORPG. Klasik masa üstü tecrübeyi PC’ye taşımakta iyi iş çıkarmışlar. İyi bir hikaye, keşfedebileceğiniz yüzlerce zindan ve detaylı karakter gelişimi de göz ardı edilemeyecek artılar. Yine de D&D‘ye yabancı olanlar için bazı detayları kavramak zor olabilir. Ayrıca bazı ırklar, sınıflar ve bölgelerin paralı olduğunu belirtmekte fayda var.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
İşlemci: Pentium 4 1.6 GHz
RAM: 512 MB
HDD: 3 GB standart, 5 GB High Def
Ekran Kartı: GeForce FX 5200 veya Radeon 7600 64 MB

Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
İşlemci: Pentium 4 3.0 GHz ve üstü
RAM: 1024 MB (1GB) ve üstü
HDD: 8 GB
Ekran Kartı: GeForce FX 5600 / Radeon 9550 128MB
[/tab]
[/tabgroup]

Değerlendirme: Değerlendirmelere yukarıda ki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Benzer İncelemeler

Star Conflict
8.4
Puan
War Thunder

War Thunder

[tabgroup] [tab title="İnceleme"] War Thunder İnceleme İnceleme hazırlanıyor... [/tab] [tab title="Ekran Görüntüleri"] [gallery link="file" columns="5" ids="16120,16121,16122,16123,16124,16125,16126,1...

8.6
Puan

Yazıyla İlgili Yorumlar

 1. Burak Yzc dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.
  Dungeons&Dragons oyunu mmorpg oyunların çoğunun üstünde bir karakter seçimi ve grafiğe sahip.Ayrıca oyunda alışılmış MMORPG’lerin dışında fare ile NPC2’ye vuruşu ayrlamanız gerekmiyor.Ancak oyunu oynamak isteyen arkadaşların Net Framework 1.1 ‘i yüklmesi gerekiyor.İYİ EĞLENCELER…

 2. Kerem Kara dedi ki:

  Artik Programlama dillerinde Net Framework 3.5 de biraz aşagida degilmi sizde?