MAT Online – Mission Against Terror

Bu inceleme 5 sene önce eklendi.
Jack O'Lantern
MAT Online – Mission Against Terror
 • Grafik
  ?
 • Ses
  ?
 • Hikaye
  ?
 • Oynanabilirlik
  ?
 • Genel Puan
  ?

[tabgroup][tab title=”İnceleme”]

MAT Online

MAT Online – Mission Against Terror İnceleme

Mission Against Terror (MAT Online) kurgusal bir yakın geleceği konu alan, takım bazlı bir MMOFPS oyunu. Yurt dışında 2010 yılında yayınlanan MAT Online, Suba Games tarafından Türkiye’de Türkçe olarak kısa bir süre önce yayınlandı. CrossFire ve Combat Arms gibi oyunları bilenler Mission Against Terror‘e de yabancılık çekmeyecektir.

Oyuna başlangıçta kısa bir tutorial ile ihtiyacınız olacak tüm bilgiyi edinebilirsiniz. Daha önce herhangi bir FPS oynadıysanız bu kısmı atlamamanız için bir neden yok, çünkü oyun dinamikleri açısından MAT herhangi bir yenilik içermiyor. Nişangaha zoom yapma gibi modern FPS’lerin vazgeçilmezi olan bir öğe de bu oyunda atlanmış. Mouse’un sağ tuşu ile, eğer varsa, silahınızın ikincil fonksiyonunu kullanabiliyorsunuz. Karşılaşmalar esnasında sağlığınız azalmışsa, ilginç bir şekilde dans ederek iyileşebiliyorsunuz. Ayrıca dans ederken kamera 3. kişi görüşüne geçiyor ve karakterinizi ve çevreyi daha iyi görebiliyorsunuz.

MAT Online’da nişan alma hissi çok yetersiz ve silahların verdiği tepkiler tutarsız. Örnek vermem gerekirse, iddialı bir FPS oyuncusu olmama rağmen ortalama 50 metre mesafeden sıradan bir tabanca ile arka arkaya 5 kişiden headshot almayı başardım. İnanın bu benim online FPS hayatımda bir ilk. Kapışmalar eğlenceli olabiliyor, fakat bu oyunda gerçekçilik veya tutarlılık beklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız.

Oyunda çok sayıda silah seçeneği mevcut ve karakterinizi şapka, zırh vb. çeşitli eşyalarla kişiselleştirebiliyorsunuz. Tabi bunların büyük bir kısmı gerçek para ile yükleyeceğiniz altınları gerektiriyor. Yine de alacağınız silahlar arasında çok büyük farklılıklar olmasını beklemeyin. Silahların tepkileri arasında ben ciddi bir fark göremedim.

2000’lerin sonlarında yayınlanan bir oyun için MAT Online‘ın grafikleri ise çok zayıf kalıyor. 10 yıl öncesinin oyunlarını andıran karakter modellemeleri, detaysız haritalar ve özensiz animasyonlar oyuna başladığınız anda soğumanıza neden olabilir. Aynı şekilde lobi arayüzü de az sayıda içeriğine rağmen gereksiz bir renkliliğe ve karmaşaya sahip. Ayrıca grafik seçeneklerinin yetersizliği bir yana seçilebilir yalnızca iki ekran çözünürlüğü olması ve geniş ekran monitörleri desteklemiyor olması da bir diğer büyük eksiklik. Yine de grafikleri sorun etmiyorsanız veya düşük sistem özelliklerine sahip bir PC’niz varsa MAT Online fena bir seçenek olmayabilir.

Ses efektleri ve müzikleri ile de MAT Online‘ın iyi bir iş çıkardığını söylemek çok zor. Daha başladığınız anda oyunun tarzına hiç hitap etmeyen neşeli bir müzikle karşılanıyorsunuz. Silah ve karakter sesleri de çok yüzeysel ve genel olarak duyacaklarınız kulaklarınızın pasını silmekten çok uzak. Ayrıca ilginç bir şekilde oyun sırasında çalan müzikler arasında Karayip Korsanları’nın ve Metal Gear Solid serisinin tema müzikleri de bulunuyor.

Oyun modlarından bahsedecek olursak; öncelikle tüm modların takım tabanlı olduğunu söyleyelim. Klasik team deathmatch’in yanı sıra, Counter Strike tarzı iki bomba modu (Bomba ve Hayalet) ve oyuncuların tek tek mumyaya dönüşüp diğer oyuncuları kovaladığı Mumya modu MAT Online’da bulacaklarınız arasında. Bomba modunu açıklamaya gerek duymuyorum, hayalet modunun farkı ise takımlardan birinin (kısmen) görünmeyen hayaletlerden oluşması. Yalnızca yakın mesafe saldırısı yapabilen bu hayaletlerin nefes sesleri duyulabiliyor ve diğer takımın oyuncuları bildik şekilde bomba yerleştirmeye çalışıyorlar.

[/tab][tab title=”Ekran Görüntüleri”]

[/tab][tab title=”Video”]

[/tab][tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Windows 2000/XP/Vista/7
İşlemci: Pentium 4 2.0 GHz
RAM: 1GB
HDD: 2GB
Ekran Kartı: GeForce MX440

Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 2000/XP/Vista/7
İşlemci: Pentium 4 2.8 GHz
RAM: 1GB
HDD: 2GB
Ekran Kartı: GeForce MX660

[/tab][/tabgroup]

Değerlendirme: Değerlendirmelere yukarıda ki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Benzer İncelemeler

Star Conflict
8.4
Puan
War Thunder

War Thunder

[tabgroup] [tab title="İnceleme"] War Thunder İnceleme İnceleme hazırlanıyor... [/tab] [tab title="Ekran Görüntüleri"] [gallery link="file" columns="5" ids="16120,16121,16122,16123,16124,16125,16126,1...

8.6
Puan

Yazıyla İlgili Yorumlar