Nakrum

Bu inceleme 6 sene önce eklendi.
horseman
Nakrum
 • Grafik
  ?
 • Ses
  ?
 • Hikaye
  ?
 • Oynanabilirlik
  ?
 • Genel Puan
  ?

Nakrum İnceleme

Cetech firması tarafından yayınlanan ve Türk yapımı olan Nakrum kapalı beta sürecinde fazla ilgi görmese de açık betaya geçişiyle oyuna olan ilgi arttı. Daha önceden bir çok browser oyunun altına imza atan Ufuk Şahin tarafından tasarlanan Nakrum, Ufuk Şahin’in bugüne kadar üzerinde en çok çalıştığı oyunlardan biri olma özelliği gösteriyor. Nakrum’un bir firma tarafından en iyi browser oyunları arasında gösterilmesi ise bu özelliğini ortaya çıkarıyor. İngilizce ve Türkçe olarak oynayabileceğiniz Nakrum, 3 büyük uygarlığın arasındaki ileri teknolojili savaşı ele alıyor.

Alpha, Atlantis ve Azure olmak üzere farklı düşman uygarlıkların bulunduğu Nakrum’da her uygarlığın kendine ait özellikleri bulunuyor.

Nakrum Browser Oyunu

Alpha: Teknolojik bakımdan oldukça gelişmiş zeki canlılara sahip uygarlıktır. Atlantislerin köleliğinden çıkıp kendilerine uygarlık kuran Azure halkının çok hızlı gelişmesinden ve dünyanın sonunu getirecek güç kristaline ulaşmasından endişelenen Alpha halkı Azure halkına savaş açmıştır. Bu savaşla birlikte Alpha halkı hem Atlantis uygarlığı hem de Azure uygarlığıyla savaş haline girmiştir. Çok güçlü savaş gemilerine sahip Alpha halkı bu yönden üstün olsa da üreme hızları diğer uygarlıklara göre oldukça düşüktür.

Atlantis: Alpha halkı kadar olmasa da teknolojik bakımdan gelişmişlerdir. Üreme hızlarının da hızlı olması onları dengeli bir uygarlık haline getirmiştir. Uzun zamandır savaş halinde oldukları Alpha halkının yanına eskiden köle olarak kulandıkları Azure halkının da eklenmesiyle büyük savaşa dahil olmuşlardır.

Azure: Oldukça hızlı üremeleri sayesinde gelişmemiş teknolojilerinin onlara sağladıkları zorlukları kapatabilen Azure’lar eskiden köle olarak kulanıldıkları Atlantis halkına savaş açmışlardır. Alphaların dünyanın sonunu getireceğini düşündüğü Azure’lara savaş açmasıyla büyük savaş tam olarak başlamıştır.

Uygarlık seçimini yaptıktan sonra üretim yaparak geliştiğiniz Nakrum‘da binaların seviyesini arttırdıkça üretim süresi uzuyor. Ana binanız aracılığıyla diğer binaları üretebiliyor ve ana binanızın seviyesini artırarak üretim hızınızı yükseltiyorsunuz. Bina üretimi yaparken üretim yapacağınız bölgeyi iyi seçmeniz gerekiyor. Yoksa size verilen kısıtlı bölgede küçük alanlar boş kalıyor. Enerjiniz bittiği zaman ya da yapacağınız binanın istediği enerji miktarına sahip olmadığınız zaman o binayı üretemiyorsunuz. Bazı binaları ve savaş gemilerini üretebilmeniz için çeşitli geliştirmeler yapmanız gerekiyor. Üssünüze kuracağınız araştırma merkezi aracılığıyla ordunuzu güçlendirebilir, casusluk, ticaret ve filo sisteminizi daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Nakrum Tarayıcı Oyunu

Kristal, metal ve karanlık madde olmak üzere üç elementin var olduğu Nakrum, kristal ve metal üretiminde sizlere sınır koyuyor. Bu sınırı maden deposu yaptırarak sürekli artırabiliyorsunuz. Karanlık maddeye ise gerçek parayla ve yapacağınız görevler aracılığıyla erişebiliyoruz. Karanlık madde sayesinde daha hızlı üretim, ordunuzu güçlendirme, saldıracağınız düşmana bazı kara büyüler yapma gibi çeşitli özellikler elde edebiliyorsunuz. Metal ve kristal elementlerini oyunda yer alan değiştirme seçeneği sayesinde dengeleyebilir ve daha çok ihtiyacınız olan elementi artırıp daha az ihtiyacınız olan elementi azaltabilirsiniz.

Saldırı için ordunuzu göndermeden önce o bölgeye casuslarınızı göndererek nasıl bir orduyla karşılaşacağınızı görebilirsiniz. Ama bunu görmek için casusluk sisteminizin güçlü olması gerekiyor. Aksi takdirde başarısız da olabiliyorsunuz. Ana üssünüz haricinde başka koloniler ele geçirerek farklı kollardan büyümek için haritada etrafınızda bulunan bölgelerden birine saldırabilirsiniz. Savaşta galip gelmek ve üssü ele geçirmek için bina yıkıcılarınızla birlikte üstün saldırı özelliklerine sahip savaş gemileriniz olması gerekiyor. Bu bina yıkıcılar sayesinde karşı tarafı binalarını yok ederek o bölgeyi ele geçiriyorsunuz. Ele geçireceğiniz kolonileri aynı ana üs gibi geliştirebiliyorsunuz. Bu sayede hem ana üssünüzden hem de koloninizden üretim yapabilir, saldıracağınız bölgeye 2 farklı koldan ordu gönderebilirsiniz. Koloni ele geçirmek için illa gerçek bir oyuncunun bölgesine saldırmanız gerekmiyor, bilgisayarın yönettiği üslere saldırarak da koloni elde debiliyorsunuz. Uzakta bulunan bir üsse saldırırken savaş gemileriniz daha fazla yakıt harcayacağı için gönderme maliyeti ve süreniz artıyor. Yakın bölgelere saldırdığınız takdirde ordunuzu gönderme maliyeti ve süresi düşüyor.

Fazla koloninizin olması sizi her yönden daha güçlü hale getiriyor. Kolonilerinizden birine saldırı yapılacağı zaman oyun size savaş için kalan zamanı gösteriyor. Bu kalan zamanda saldırı düzenlenen koloninize diğer kolonilerinizden ordu sevkiyatı yaparak saldırı altındaki kolonizi daha güçlü hale getirebilirsiniz. Hammadde bakımından sorun yaşadığınız kolonilerinizede diğer kolonilerden hammadde yollayabilirsiniz. Düşmanlarınızdan gelecek saldırılara karşı koyabileceğiniz güçlü bir ordu ve savunma sisteminiz bulunmadığı takdirde bir anda koloniniz dağılabiliyor ve düşmanın eline geçiyor. Ele geçirdiğiniz bir bölge ilk başlarda savunmasız halde olacağı için saldırı için göndereceğiniz ordunuzu bu bölgeye konuşlandırarak bölgeyi güvenli hale getirebilirsiniz.

İttifak sistemiyle birlikte gücünüze güç katarak düşmanlarınıza karşı büyük bir birlikle saldırabilirsiniz. Size yapılan herhangi bir saldırıda ittifağınızdaki kişilerle organize olarak karşı tarafı etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu yüzden her zaman güçlü bir ittifağa sahip olmanız gerekiyor.

Oyun içinde her an sıralamaya ulaşabileceğiniz gibi chat penceresi sayesinde başka oyuncularla da konuşabilirsiniz. Ticaret aracılığıyla hammadde ve silah ticareti yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Nakrum, her ırkın kendine has silah ve mekan çizimi, savaş düzeni, kolonileşme ve ittifak sistemiyle oldukça iyi bir yapım. Her an savunmanızı güçlü tutmalı, oyunu sürekli kontrol derek gelecek saldırılardan haberdar olmalısınız. Aksi takdirde bir anda herşeyinizi kaybedebilirsiniz.

Etkili hikayesiyle büyüleyen ve karşıdaki düşmanı yok etmek için hiç bir sınır tanımayan bu savaşta siz de yerinizi alın.

Nakrum‘a üye olmak ve hemen oynamaya başlamak için tıklayın.
Değerlendirme: Değerlendirmelere yukarıda ki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Benzer İncelemeler

Star Conflict
8.4
Puan
War Thunder

War Thunder

[tabgroup] [tab title="İnceleme"] War Thunder İnceleme İnceleme hazırlanıyor... [/tab] [tab title="Ekran Görüntüleri"] [gallery link="file" columns="5" ids="16120,16121,16122,16123,16124,16125,16126,1...

8.6
Puan

Yazıyla İlgili Yorumlar

 1. Pastafaryan dedi ki:

  Oyunu ilk çıktığından beş-altı gün evveline kadar oynuyordum. en son 64-65 level falandım sanırım. yüz milyon veya daha çok puanım vardı. inanın şimdi girip teyit etmek için bakasım dahi gelmiyor. üye sayısına bakıp aldanmayın. hep aynı kişiler aktif olarak oynuyor. kayıtlı kullanıcı sayısı hiçbir şey ifade etmez. aylarca ufak tefek hataları bir türlü düzeltememeleri ve hep aynı (az sayıda) kişilerin oyunu oynaması ise bırakmamda etkili oldu.

  sonuç olarak; tavsiye etmiyorum.