Rosh Online

Bu inceleme 7 sene önce eklendi.
Jack O'Lantern
Rosh Online
 • Grafik
  ?
 • Ses
  ?
 • Hikaye
  ?
 • Oynanabilirlik
  ?
 • Genel Puan
  ?

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]

Rosh Online

Rosh Online İnceleme

Ignited Games‘in son MMORPG’si Rosh Online: The Return of Karos, Türkiye’de Son Destan olarak tanıdığımız Karos Online‘ın revize edilmiş hali. Peki Rosh Online vaktinizi ayırmaya değer mi? Yoksa yalnızca Karos‘un biraz makyajlanmış hali mi, bir bakalım.

Rosh Online‘ı kurup giriş yaptığınızda tek sunucu ve tek kanal olduğu dikkatinizi çekecektir. Bu başta oyunun topluluğu hakkında şüphe yaratsa da oyuna girdiğinizde hayal kırıklığına uğramıyorsunuz. Şu an için Amerikan sunucusuna bağlantı kurmak durumunda olduğumuz için bir miktar gecikme söz konusu. Yine de bunun rahatsız edici seviyede olmadığını söyleyebilirim.

Rosh Online‘da hesap başına 4 karakter yaratabiliyoruz. Seçilebilir 7 karakter bulunuyor ve bunlar için maalesef ırk ve cinsiyet seçeneği bulunmuyor. Mystic, Bowmistress, Blader, Paladin, Rogue, Gunner ve Sorceress ile kutsal üçlüyü (Tank, Healer, Damage Dealer) oluşturacağımız bir grup kurabiliyoruz. Karakter düzenleme seçenekleri hayal kırıklığı yaratıyor. Sadece bir kaç yüz, saç stili ve saç rengi seçebiliyoruz.

Oyuna başladığımızda girişteki hayal kırıklığı ortadan kalkıyor. Karos’a kıyasla Rosh Online‘da grafiklerin ne kadar geliştirildiği hemen fark ediliyor. Karakter tasarımları ve detayları göz alıyor. Mekanlar da zengin ve mimari açıdan doyurucu. Animasyonlardaki ufak tefek kusurlar göz ardı edilebilir, zira skill efektleri dikkat çeken cinsten.

Başlangıçtaki detaylı tutorial ve arayüzü kullanmak hakkında verilen ipuçları sayesinde Rosh Online‘ın dünyasına kolayca ayak uyduruyoruz. Görev aldıktan sonra fark edeceğiniz tepenizdeki ok gitmeniz gereken yönü işaret ediyor. Bu faydalı özellik zaman zaman oyundaki bug’lardan nasibini alabilir ve gitmeniz gereken yer haricinde bir yer gösterebilir. Yine de bu sık karşılaşılan bir durum değil.

Çoğu görev şu kadar yaratık öldür ve yaratıklardan şunu topla şeklinde. Genel quest’lerin yanında tekrar edilen ve günlük quest’ler bulunuyor. Seviye atladıkça kazandığımız puanları skill’lerimiz için kullanıyoruz.

Rosh Online‘da farklı olarak ikinci bir skill sistemi bulunuyor: Fletta. Yaratıkları öldürüp görevleri tamamladıkça (exp’den bağımsız olarak) kazandığımız Fletta puanları ile büyü veya fiziksel saldırı gücümüzü, Mana veya HP yenileme hızımızı geliştirebiliyoruz. Çok büyük bir yenilik olmasa da alışıldık bir MMORPG’ye biraz çeşitlilik katıyor.

Her oyun piyasaya bug’ları ile birlikte çıkıyor; Rosh Online da bu konuda ayrıcalıklı değil. Çok ciddi kusurlara rastlamadım ve bulduklarımdan bazıları yön bulma ve görevlerle alakalı. Yine de bunlar Rosh Online‘ı kötü bir MMORPG yapmaya yetmiyor.

MMORPG endüstrisini değiştirecek bir oyun değil fakat ayakları yere basan, keyifli bir oyun Rosh Online. Karos Online’ın (Son Destan) oldukça gelişmiş bir versiyonu olarak düşünün. Yeni bir MMORPG oyuncusu iseniz de Rosh Online başlamak için iyi bir seçenek olabilir.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
İşlemci: Intel Core TM 2 Duo E6700 (2.66Ghz)
RAM: 1 GB
HDD: 5 GB
Ekran Kartı: GeForce FX 6200 / Radeon 9600
[/tab]
[/tabgroup]

Değerlendirme: Değerlendirmelere yukarıda ki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Benzer İncelemeler

Star Conflict
8.4
Puan
War Thunder

War Thunder

[tabgroup] [tab title="İnceleme"] War Thunder İnceleme İnceleme hazırlanıyor... [/tab] [tab title="Ekran Görüntüleri"] [gallery link="file" columns="5" ids="16120,16121,16122,16123,16124,16125,16126,1...

8.6
Puan

Yazıyla İlgili Yorumlar

 1. ümit dedi ki:

  bn oynadım bunu sondestandan bi farkıyok son destanı oynayın daha ii hiç yoktan türçkde son detan

 2. 3399ingilizceoku dedi ki:

  yaknıda hepmz bunu oynıcak sondestan kapanıcak ha ha ha ölümmmmmmm varrrrrrrrrrrrr arkadaşlar laylalaylalaylalaaaaaaaa

 3. Kader Uzumcu dedi ki:

  Mükemmel oyun!

 4. Orgulas dedi ki:

  Arkadaşlar bu yorumu 9 ağustos tarihinde yazıyorum Sondestan oyunu 21 haziran da kapatılmıştır

 5. margule dedi ki:

  arkadaşlar nu oyunu hiç oynamadım daha yeni oynayacağım fakat son destan la aynı mı bu oyun bilmiyorum ama son destan güzel gibi gözüküyo

 6. Player dedi ki:

  aslında pek beğenmedim bikac efekti cıkarınca metin2 denen dünyanın en kötü oyunu gibi oluyo