The Secret World

Bu inceleme 6 sene önce eklendi.
Jack O'Lantern
The Secret World
 • Grafik
  ?
 • Ses
  ?
 • Hikaye
  ?
 • Oynanabilirlik
  ?
 • Genel Puan
  ?

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]

The Secret World | İnceleme

The Secret World İnceleme

Age of Conan ile tanıdığımız Funcom tarafından geliştirilen ve EA tarafından yayınlanan The Secret World, günümüz dünyasında fakat bilenen tüm efsanelerin gerçek olduğu bir ortamda varlıklarını sürdüren üç gizli topluluğun hikayesini konu alan ilginç ve yenilikçi (aynı zamanda ücretli) bir MMORPG. Tabii, orijinal fikirler pek çok zorluğu da beraberinde getiriyor; bakalım The Secret World bu zorlukların üstesinden gelebiliyor mu?

The Secret World‘e üç fraksiyondan birinin üyesi olarak başlıyorsunuz. Güç tutkunu Illuminati, kendilerini kötülükle mücadeleye adamış Templars ve düzene ulaşmanın kaostan geçtiğine inanan Dragon. Gaia tarafından gönderilen sihirli bir arıyı yutmanızla birlikte eski mitler, şehir efsaneleri ve büyük bir gücün kapıları aralanıyor.

Ana hikaye, bağlı olduğunuz fraksiyon ya da karakterlere bağlı olarak alacağınız her görev bir ara sahne ile anlatılıyor. Bu, oyunun atmosferine ve sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlıyor. Ağırlıklı olarak korku ve paranoya The Secret World‘e gerçek bir bütünlük kazandırıyor.

Başarısız kalınan nokta ise karakterinizle bağ kurabilmenizi zorlaştıran sessizliği ve ifadesizliği. Oyun dünyasında büyük şeyler olup bitiyor fakat karakteriniz etrafta koşuşturan bir posta kutusundan daha etkili bir izlenim bırakmıyor.

The Secret World‘ün başarılı olduğu alanlardan birisi görevler. Klasik bul ve yok et görevlerinin dışında bir de araştırma görevleri var. Bu bulmacaları çözmek ve bir sonraki hedefinize ulaşmak için interneti kullanmanız gerekebiliyor (“B” tuşu ile oyun sırasında internet tarayıcısını açabiliyorsunuz). Doğru NPC’ye ulaşabilmek için bazen İncil’den pasajlar okumanız, bazen de mors alfabesini çözmeniz gerekiyor.

Aksiyon görevleri ise maalesef aynı ölçüde başarılı değil. Çeşitlilik pek yok ve çoğunlukla bir bölgeye gidip yaratıkları öldürüyor, bir şeyleri tetikliyor ve daha güçlü yaratıkları öldürüyorsunuz. Bu tarz görevler oyunun büyük kısmını oluşturuyor ve ilerledikçe aynı görevleri sadece farklı yaratıklara karşı tamamladığınızı fark ediyorsunuz.

Savaşlar daha etkileyici olsaydı, yukarıda söylediklerim problem olmayabilirdi. Kalite olarak ortalama bir MMORPG’nin üzerinde olsa da çoğunlukla yapacağınız şey belli bir sıra ile tuşlara basmak, sonra bunu yine tekrarlamak, ta ki düşmanınızın health barı boşalana kadar. Üstelik oyunda ilerledikçe düşmanlarınızı öldürmek daha zor hale gelmiyor, sadece daha çok zaman alıyor.

The Secret World‘ü bildiğimiz MMORPG’lerden ayıran en önemli yanı ise sınıf ve seviye sisteminin olmayışı. Bunun yerine yaratıkları öldürerek kazandığınız tecrübe puanlarını ability ve skill puanlarınıza harcıyorsunuz. Ability puanları ile elde edecekleriniz saldırı becerilerinizi ve pasif bonuslarınızı kapsıyor. Bunlara bağlı olarak seçeceğiniz skill’ler ise silah kullanımı ile ilgili yeni beceriler kazanmanızı sağlıyor.

Kullanabileceğiniz eşyalara gelirsek; NPC’lerde çok fazla eşya bulamıyorsunuz, bu nedenle crafting oyunda büyük önem taşıyor. Crafting zor değil fakat biraz yavan kalmış gibi. Silahlarınızı ve diğer eşyalarınızı parçalayarak materyal elde edebiliyorsunuz.

PvP ise oyunun en zayıf kaldığı noktalardan biri. Open world PvP Secret World’de bulunmuyor; bunun yerine PvP’ye katılabileceğiniz üç görev tabanlı bölge bulunuyor. Yüzlerce oyuncunun savaş alanında birbirine girmesi başta göze hoş görünürken, biraz oynadıktan sonra “tüm MMO’larda var, bizde niye olmasın” diye düşünülerek oyuna son anda dahil edilmiş bir özellik gibi göründüğünü fark ediyorsunuz.

Oyun sonu içeriği de şimdilik tatmin edici görünmüyor. Hikayeyi bitirdikten sonra yapabilecekleriniz, aynı dungeon’ları nightmare zorluğunda oynamaktan ibaret. Yeni içeriklerle oyun zenginleştirilmezse The Secret World‘ün oyuncu kitlesini uzun süre elinde tutamayacağı kesin.

Sadede gelirsek; The Secret World yeni fikirlerle kendini göstermeye çabalayan bir MMO. Hikaye sürükleyici, ortamlar atmosferi tamamlıyor, skill sistemi ve araştırma görevleri başarılı. Fakat oynanabilirliği etkileyen bazı bug’lar, karakter animasyonlarının zayıflığı, savaşların ve aksiyon görevlerinin yavanlığı oyundan çabucak kopmanıza neden olabilir. Yine de fantastik dünyalardan sıkılan ve farklı bir MMORPG arayanlar için The Secret World‘e alternatif bir oyun şimdilik bulunmuyor.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: WINDOWS XP (SP 1)/VISTA (SP 1)/WINDOWS 7 (SP 1)
İşlemci: 2.6 GHZ INTEL CORE 2 DUO VEYA EŞDEĞER AMD CPU
RAM: 2GB (WIN XP), 3GB (VISTA, WIN 7)
HDD: 30GB
Ekran Kartı: NVIDIA 8800 SERİSİ 512 VRAM / RADEON HD3850 512MB VEYA ÜSTÜ
[/tab]
[/tabgroup]

Değerlendirme: Değerlendirmelere yukarıda ki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Benzer İncelemeler

Star Conflict
8.4
Puan
War Thunder

War Thunder

[tabgroup] [tab title="İnceleme"] War Thunder İnceleme İnceleme hazırlanıyor... [/tab] [tab title="Ekran Görüntüleri"] [gallery link="file" columns="5" ids="16120,16121,16122,16123,16124,16125,16126,1...

8.6
Puan

Yazıyla İlgili Yorumlar

 1. SandaiKitetsu dedi ki:

  Faceless Void (Dark Terör,Dota)ne yapıyor yukardaki resimde yaa 🙂