2013’ün MMO Oyunları

Bu yazı 11 yıl önce eklendi.

Tribes: Ascend, Guild Wars 2, PlanetSide 2, TERA, RODE ve daha pek çok oyun ile bereketli geçen 2012’nin ardından 2013 yılında bizi bekleyen MMO, MMORPG ve MMOFPS oyunlarının yolunu gözlemeye başlayabiliriz. Geçen sene olduğu gibi 2013’te de tüm online oyun meraklılarının heyecanla beklemesi gereken bir çok isim öne çıkıyor. Sözü fazla uzatmadan gelin bu MMO oyunlarına bir göz atalım.

Blade & Soul

Blade and Soul 2013

Blade & Soul dövüş sanatlarını ve gerçek zamanlı savaş sistemini bir araya getiren, geçtiğimiz sene Kore’de büyük beğeni toplayan büyük bütçeli bir MMORPG. Etkileyici grafikleri ve aksiyon dozu ile dikkat çeken oyunun Avrupa ve Amerika için henüz bir çıkış tarihi verilmiş değil. Yine de oyunculardan gelen talebin büyüklüğü göz önünde bulundurulursa çıkış tarihinin çok da uzak olmadığını düşünebiliriz.

Blade & Soul resmi sitesi: us.bladeandsoul.com/uk

The Elder Scrolls Online

Elder Scrolls Online 2013

Köklü bir geçmişe sahip olan Elder Scrolls serisinin son halkası, Elder Scrolls Online hiç şüphesiz 2013’ün ‘en merakla beklenen’ MMORPG‘si. Tarihi ve evrenin büyüklüğü açısından hayal kırıklığına uğratmayacağını bilsek de, bu zamana kadar tutan tek kişilik oyun tecrübesinin online uyarlaması da aynı tatmini sağlayıp başarılı olabilecek mi, hep birlikte göreceğiz. Kesin bir tarih belirtilmese de, oyunun 2013’ün ikinci yarısında yayınlanması bekleniyor.

Elder Scrolls Online resmi sitesi: elderscrollsonline.com/en

Firefall

Firefall 2013

MMOTPS tarzı bir oyun olan Firefall, benzerlerinde olmayan gelişmiş bir açık dünya sistemi, gerçek zamanlı savaş tecrübesi ve klasik quest sistemini başarılı bir şekilde bir araya getirmeyi hedefliyor. Dünyayı istila eden karanlık güçlere karşı verilen mücadeleyi konu alan Firefall, bu senenin merakla beklenen bilim kurgu MMO oyunları arasında. Kesin bir çıkış tarihi verilmedi fakat 2013’ün 2. yarısı iyi bir tahmin gibi görünüyor.

Firefall resmi sitesi: www.firefallthegame.com

Warface

Warface 2013

Hepimizin yakından tanıdığı Crytek tarafından geliştirilen ilk F2P MMOFPS oyunu olan Warface, yakın bir gelecekteki savaşları konu alan, harika grafikleri ve oynanabilirliği ile dikkat çeken oldukça iddialı bir yapım. Henüz çıkış tarihi verilmedi fakat şu anda kapalı betasının sürdüğünü düşünürsek, 2013 içinde yayınlanması olası görünüyor.

Warface resmi sitesi: www.warface.com

Cabal II

Özellikle Cabal Online hayranlarının merakla beklediğini bildiğimiz Cabal II, Warface gibi CryEngine 3 kullanılarak geliştirilen yapımlardan biri. Harika grafikleri ve skill efektleri bir yana, zamanlamanın kritik önem taşıdığı yenilikçi kombo sistemi ile de beğeni toplayan Cabal II, Kore’de şu anda oynanabilir durumda; Güney Doğu Asya’da (SEA) ise Asiasoft tarafından 2013 yazında yayınlanacak. Avrupa ve Kuzey Amerika’da yayınlanması 2013 sonu ya da 2014’ü bulabilir.

Cabal II resmi sitesi: www.cabal2.com

Ragnarok Online II

Ragnarok Online II 2013

Popüler MMORPG‘nin devamı niteliğinde hazırlanan Ragnarok Online II Asiasoft aracılığıyla Uzak Doğu’da bu ay içinde yayına başlamıştı. Bir önceki oyunda olduğu gibi İskandinav mitlerine bağlı kalan RO2’de oynanışa pek çok yenilikler getirildi. Gravity Interactive’in Avrupa yayıncılığını üstlendiği oyunun çıkış tarihi hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Ragnarok Online II resmi sitesi: ragnarokonline2.eu

Final Fantasy XIV A Realm Reborn

Final Fantasy XIV A Realm Reborn 2013

Başarısızlıkla sonuçlanan Final Fantasy XIV’ün ardından Square Enix oyun hizmetini geçtiğimiz aylarda durdurmuştu. Uzun süredir üzerinde çalıştıkları A Realm Reborn ise 2013’ün ikinci çeyreğinde yayınlanmak üzere şu anda yoğun bir test aşamasından geçiriliyor. Serinin ismine yakışır bir dönüş yapmasını arzuladığımız Final Fantasy XIV A Realm Reborn hakkında ilk bakışlar ise olumlu görünüyor.

Final Fantasy XIV A Realm Reborn resmi sitesi: www.finalfantasyxiv.com

WildStar

WildStar 2013

Keşfedilebilir mekanların çeşitliliği, çizgi filmi andıran grafikleri ve ilginç karakterleri ile dikkat çeken WildStar, ilk olarak 2011’de duyurulmuştu. Büyü ve teknolojinin bir araya geldiği fantastik Nexus diyarında geçen olayları konu alan oyunun yayın tarihi hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı.

WildStar resmi sitesi: www.wildstar-online.com

ArcheAge

ArcheAge 2013

Kore’de uzun zamandır oynanabilen, Avrupa ve Amerika yayın haklarını ise yakın bir zamanda Trion Worlds’ün kazandığı ArcheAge geleneksel MMORPG çizgisinden pek sapmayan, fakat çok geniş içeriği, çizgisel olmayan yapısı, sunduğu özgürlük ve etkileyici grafikleri ile oyuncularını memnun etmeyi hedefleyen bir yapım.

ArcheAge resmi sitesi: www.archeagegame.com

Age of Wulin

Age of Wulin 2013

Sınıf kısıtlamalarının olmadığı Age of Wulin’de (ABD’de Age of Wushu) oyuncular karakterlerini diledikleri yönde geliştirme özgürlüğüne sahip olacaklar. Klasik Çin’e özgü dövüş sanatları temasının işleneceği oyun 2013’te yayınlanmasına kesin gözüyle baktığımız ücretsiz MMORPG‘ler arasında.

Age of Wulin resmi sitesi: en.wulin.gpotato.eu

Defiance

Defiance 2013

Gerçek zamanlı savaşları, geniş haritaları, araç kullanımı, grafikleri ve çoklu platform desteğiyle (PS3, XBox 360 ve PC) beta sürecinde olumlu eleştiriler alan bilim kurgu MMO oyunu Defiance 2013’ün sürprizlerinden olabilir. Betası devam eden oyunun yılın ilk yarısında yayınlanması bekleniyor.

Defiance resmi sitesi: www.defiance.com

Warframe

Warframe 2013

Bir başka Trion Worlds (Defiance, End of Nations, Rift) oyunu olan Warframe, CryEngine 3 ile geliştirilen ve takım oyununun ön planda olduğu co-op ağırlıklı bir MMO oyunu. Etkileyici grafikleri ve bitmeyen aksiyonu ile Warframe, PvE ve aksiyon MMO meraklılarının listesinde bulunması gereken bir oyun. Açık beta tarihi henüz açıklanmasa da şu anki durumuna bakarak 2013’ün ilk yarısında oyunun yayınlanmasını bekliyoruz.

Warframe resmi sitesi: warframe.com

Neverwinter

Neverwinter 2013

Dungeons & Dragons Online ile tatmin olmayan Forgotten Realms hayranlarının sabırsızlıkla beklediğini bildiğimiz Neverwinter, şüphesiz bu listedeki en önemli isimlerden. Diğer MMORPG‘lerden farklı olarak Neverwinter oyuncuların içerik hazırlayabileceği Foundry adında bir modül de barındıracak. Oyunun 2013’ün ilk yarısında yayınlanması bekleniyor.

Neverwinter resmi sitesi: www.playneverwinter.com

Transformers Universe

Transformers Universe 2013

Yalnızca Transformer’ların varolduğu bir evrende Autobot’ların ve Decepticon’ların kendilerini hayatta tutan Energon isimli kaynak üzerine verdikleri savaşı konu alan Transformers Universe, çizgi roman tarzı anlatıma sahip mech temalı bir diğer MMO. 2013’te yayınlanacağı kesin olmamakla birlikte, çeşitli kaynaklar bu yılı işaret ediyor.

Transformers Universe resmi sitesi: www.transformersuniverse.com

Lego: Legends of Chima Online

Lego Legends of Chima Online 2013

Warner Bros Games tarafından geliştirilmekte olan Lego: Legends of Chima Online, 2013 yılında yayınlanacak olan Legends of Chima markalı üç oyundan birisi. Sonbahar’da yayınlanması planlanan oyun aynı zamanda bir TV çizgi serisi ile de desteklenecek. Lego temalı bir oyunu ilk kez MMO olarak göreceğimizi düşünürsek, meraklılarının ilgisini çekebilir.

Lego: Legends of Chima Online resmi sitesi: chima.lego.com/en-gb

Dragon’s Prophet

Dragon's Prophet 2013

Auratia isimli fantastik bir diyar boyunca her biri ayrı becerilere sahip yüzlerce güçlü ejderhayı evcilleştirip binek olarak kullanabileceğiniz bir MMORPG olan Dragon’s Prophet aksiyon ağırlıklı bir savaş sistemine sahip. Güzel bir fikirle yola çıkan oyun, aynı başarıyı uygulamada da gösterebilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

Dragon’s Prophet resmi sitesi: www.dragonsprophetthegame.com

Marvel Heroes

Marvel Heroes 2013

Marvel Heroes hepimizin çok iyi bildiği süper kahramanları Diablo tarzı bir MMO’da bir araya getiriyor. Avengers, X-Men, Fantastik Dörtlü, Örümcek Adam gibi çok sayıda çizgi romandan seçebileceğiniz uzun bir kahraman listesi bulunan oyun aynı zamanda serileri takip edenlerin bildiği mekanları ve yan karakterleri de içeriyor. Oyunun 2013 baharında yayınlanması planlanıyor.

Marvel Heroes resmi sitesi: marvelheroes.com

Scarlet Blade

Scarlet Blade 2013

Tüm karakterleri çekici kadınlardan oluşan, aksiyon ağırlıklı bir MMORPG Scarlet Blade (Orj. Queen’s Blade). Ayrıca oyuna derinlik katan farklı skill’lere sahip mech’ler de kullanılabilecek. Henüz bir çıkış tarihi verilmese de oyunun kapalı beta kayıtları hala devam ediyor.

Scarlet Blade resmi sitesi: scarletblade.aeriagames.com

World of Warplanes

World of Warplanes 2013

Büyük başarı yakalayan World of Tanks ile tanıdığımız Wargaming.net’in 2. Dünya Savaşı konulu 2. oyunu World of Warplanes, 1930 – 50 döneminden tarihi uçakları kullanarak savaşabileceğimiz benzersiz bir MMO olacak gibi görünüyor. Uçak simülasyonlarına ve dünya savaşı temasına biraz ilginiz varsa, World of Warplanes’ten beklentilerinizi yüksek tutun deriz.

World of Warplanes resmi sitesi: worldofwarplanes.eu

End of Nations

End of Nations 2013

End of Nations sıradışı bir strateji oyunu; çünkü bir strateji oyunundan bekleyeceklerinizin yanında MMO oyunlarına özgü bir derinlik de barındırıyor. Detaylı bir hikaye, güzel grafikler ve 52 oyuncunun bir araya gelebileceği büyüklükteki savaşları ile End of Nations RTS meraklıları için yolu gözlenmesi gereken bir oyun olacak gibi görünüyor. Oyun 2013 içerisinde belirsiz bir tarihte yayınlanacak.

End of Nations resmi sitesi: endofnations.com

Benzer Yazılar

Final Fantasy 8 Remastered, iOS ve Android İçin Yayınlandı

3 yıl önce
admin

Square Enix tarafından Final Fantasy 8 Remastered mobil yayınlandı. Android ve iOS platformları için yayınlanan oyun her iki platformda da 159 TL fiyat ile satışa sunuldu. Oyun piyasaya 1999 yılında sürülmü...

Watch Dogs Legion Bu Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilecek!

3 yıl önce
admin

Ubisoft, oyunlarından Watch Dogs Legion 25-29 Mart tarihlerinde tamamen ücretsiz oynanabilecek.  Ubisoft tarafından yapılan açıklamada Xbox One, Xbox Series X | S, PlayStation 4, PlayStation 5 ve Windows PC içi...

Yazıyla İlgili Yorumlar

  1. Nargile dedi ki:

    Ragnarok Online 2 <3 Suan Face sayfalarinda kod dagitiyorlar: http://on.fb.me/11VstnI