All Points Bulletin Kapalı Beta İzlenimleri

Bu yazı 13 yıl önce eklendi.

Yazar: Ferdi Bakırezer

San Paro! Ne şehir ama…

Yıllar öncesinde başlayan iç karışıklıklar bugün tamamen bir kaos ortamına dönüşmüş durumda. Pislik içinde yüzen bu şehirde siz hangi tarafta yer alacaksınız? Enforcers ya da Criminals…

Evet, All Points Bulletin Reloaded’dan bahsediyoruz. Bildiğiniz üzere şuan kapalı beta aşamasında bulunan bu oyun GamersFirst ile yeniden can buldu. Sözü fazla uzatmadan sizlere Kapalı Beta izlenimlerimi aktaracağım.

Öncelikle bu hafta oyuna gelen 1.5 patch ile oyun tek kelimeyle evrim geçirdi. 1.5’ten önce bu yazıyı yazıyor olsaydım size en az 30-40 tane olumsuzluk sayabilirdim fakat GamerFirst tüm hızıyla çalışıyor ve 1.5 patchiyle tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmayı başardı.

Eğer bir polis meraklısıysanız, seçeceğiniz taraf kuşkusuz Enforcers olacaktır. Peki nedir Criminals ile farkları? Öncelikle bir poliste olması gereken tüm materyaller mevcut. Polis telsizinden, rozetlere kadar tüm materyalleri ekleyerek tam bir polis görüntüsüne bürünebiliyorsunuz. Oyun içinde ise illegal işler yapan bir Criminals’i gördüğünüz zaman “ALT” tuşunu kullanarak onu ihbar edebiliyorsunuz. Bir nevi onu enseliyorsunuz.

Ayrıca Enforcers’lara özel sersemletici mermileriniz mevcut. Bu mermiler sayesinde bir Criminals’i yere yığıp yanına giderek ona kelepçe takabilirsiniz. Bu yazımda Enforcers ile ilgili vereceğim bilgiler sadece bu kadar. İlerleyen yazılarda daha farklı özellikleri de sizlerle paylaşacağım.

Criminals’in farklarına değinecek olursak tabi ki en önemli fark illegal işler yapabilmek. Yoldaki insanlardan haraç kesmekten, dükkan soygunlarına kadar bir çok illegal iş yapabiliyorsunuz. Tabi ki bu iş size para da kazandırıyor. Soygunların yapılış şekli ise şu şekilde; bir dükkanı gözünüze kestirip camlarını indirirsiniz, düşen eşyaları ise üstünüze alırsınız. Oldu ki düşen eşya televizyon gibi cebe sığmayacak cinsten… O zaman bu eşyaları arabanıza yüklersiniz, daha sonra ise teslim yapılacak NPC’nin yanına gider, eşyaları teslim edersiniz. Tabi her arabanın eşya kapasitesi bir değil. O yüzden tavsiyem dükkan soygunlarına oldukça sağlam bir kargo kapasitesi olan arabayla gitmeniz. Eşyaları NPC’ye teslim ettikten sonra size paranızı alacağınız adresi harita üzerinde gösterir ve gereken yerden paranızı alırsınız. Biraz zahmetli gibi gözükse de bu işin getirisi çok da kötü sayılmaz. Hiç olmazsa mermi paranızı çıkartırsınız! (Oyun içinde en fazla satın alınan materyal “mermi”)

Biraz da müzik stüdyosuna değinelim! Oyundaki ilk görevler sonunda müzik stüdyonuzu aktif hale getirebiliyorsunuz. Peki neler yapabiliriz burada? Yapabileceğiniz iki tür iş var. Birisi tema, ikincisi ise müzik. Temaya değinecek olursak, her oyuncunun kendisine ait bir melodisi olabiliyor. Örneğin bir görev esnasında rakip oyuncuyu öldürdünüz. Ölen oyuncunun canlanma süresi yaklaşık 10 saniyedir. Bu 10 saniyenin ilk 5 saniyelik bölümünde sizin melodiniz ölen oyuncunun ekranında çalıyor. Doğal olarak temaların boyutu sadece 5 saniyecik olabiliyor. Eğer nota kabiliyetiniz varsa müthiş enstrünmanlar sayesinde harika melodiler çıkartarak bunları pazarda yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Müzik olayı ise aynı ekranda yapılıyor fakat tek farkı süresinin uzun olabilmesi. Müzikler tema yerine kullanılamıyor, sadece arabanızda dinleyebiliyorsunuz. Fakat arabanızın müzik listesine zaten bilgisayarınızdan müzik atabildiğiniz için kimse gidip bu müziklere para vermiyor oyunda. Sanırım en gereksiz ayrıntılardan birisi. Oyunda henüz müzik satın alan insan görmedim diyebilirim.

…ve Arabalar! Evet, böyle bir oyunu en zevkli kılan taraf muazzam bir sürüş keyfi olsa gerek. Kovalamacalı görevlerin keyfini sizlere anlatmam imkansız, bu keyfi sadece yaşayarak anlayabilirsiniz. Kendi modifiye ettiğiniz arabanızla görevlere katılmak ve insanlara gösteriş yapmak mükemmel bir ego tatmin öğesi.

Arabamıza neler ekleyebiliyoruz diye bir soru gelecek akıllarınıza mutlaka. Sizlere çok kısa bahsedeyim. Öncelikle oyundaki araba sayısı inanılmaz fazla. Aklınıza gelebilecek her türlü araba mevcut. En modern arabalardan en klasik arabalara kadar her şey var. Arabanıza mükemmel renklerden, harika desenlere, muhteşem bodykitlerden, muazzam upgradelere kadar onlarca eklenti yapabiliyorsunuz. Meraklılara hemen duyurayım! Upgradelerde Nitro da mevcut! Ayrıca arabanızın plakasını textiyle beraber siz belirleyebiliyorsunuz, gerisini siz hayal edin artık…

Biraz da karakter ekranındaki özel ayrıntılara değinelim. Karakter ekranındaki ayrıntıları eminim başka bir oyunda görmemişsinizdir. Vücutta bulunan tüm tüylerden, tüm kırışıklıklara hatta tüm damarlara kadar her şeyi ayarlayabiliyorsunuz. 30 adet saç stilini ise özel olarak tek tek değiştirme imkanınız var. Örneğin hoşunuza giden bir saç stili buldunuz fakat ense kısmı biraz fazla uzun… Sorun değil! Hemen ense tarafını kısaltabiliyorsunuz. Bu sistem ile bir saç stilindeki tüm saç bölümlerini teker teker değiştirerek sonsuz seçenekli modele çevirebilirsiniz. Dövme bölümünü ise ilk karakter ekranında göremeyeceksiniz. Oyun başladıktan sonra Social Disrict’teki karakter ekranından eklenebiliyor dövmeler.

Bu yazımın tamamında bahsettiğim tüm ayrıntıları bir yüzde olarak oranlayacak olursam, oyunun sadece %15’lik bölümünden bahsettim sizlere diyebilirim. Kapalı Beta boyunca çeşitli ayrıntıları zaman zaman sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Bu arada oyunun tamamen ücretsiz olduğunu hatırlatmak istiyorum fakat tabii ki f2p sisteminin işlediği tüm oyunların vazgeçilmez Store’u burada da olacak. Hatta bugün ilk testleri başladı bile! İlk ürünlerden birisi geliştirilmiş bir silahtı ve 90 günlük fiyatı 10$’dı. Tabi bu fiyatlar Kapalı Beta için geçerli. O yüzden genel fiyatlar konusunda çok fazla bilgi aktarmayacağım. Açık Beta’da her şey değişebilir…

Bir dahaki “APB Reloaded Kapalı Beta İzlenimleri-2” yazısında görüşmek üzere! Bekle beni San Paro!

Benzer Yazılar

Final Fantasy 8 Remastered, iOS ve Android İçin Yayınlandı

3 yıl önce
admin

Square Enix tarafından Final Fantasy 8 Remastered mobil yayınlandı. Android ve iOS platformları için yayınlanan oyun her iki platformda da 159 TL fiyat ile satışa sunuldu. Oyun piyasaya 1999 yılında sürülmü...

Watch Dogs Legion Bu Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilecek!

3 yıl önce
admin

Ubisoft, oyunlarından Watch Dogs Legion 25-29 Mart tarihlerinde tamamen ücretsiz oynanabilecek.  Ubisoft tarafından yapılan açıklamada Xbox One, Xbox Series X | S, PlayStation 4, PlayStation 5 ve Windows PC içi...

Yazıyla İlgili Yorumlar

 1. Hüseyinn dedi ki:

  Sabırsızlıkla bekliyorum

 2. Ferdi dedi ki:

  Açık Beta’ya bir kaç hafta kaldı arkadaşlar, bilgilerinize.

 3. Ahmet Kasapoğlu dedi ki:

  İnceleme için teşekkürler kardeşim. OB yi sabırsızlıkla bekliyorum.

 4. Oguzhan dedi ki:

  Yesss bea Sonunda Açık Beta gelor bea 😀

 5. Ferdi dedi ki:

  18 Mayıs’ta Açık Beta geliyor arkadaşlar.

 6. Ceyhan dedi ki:

  ya ben bu oyunu oynamak istiorm ama nasıl giricem bilmiorm e postamı yazıorm ama hala hiçbirşey gelmedi ne yapıcam ya ??