DarkOrbit Reloaded

Bu inceleme 13 yıl önce eklendi.
admin
DarkOrbit Reloaded
 • Grafik
  7.1
 • Ses
  7.6
 • Hikaye
  8.1
 • Oynanabilirlik
  8.4
 • Genel Puan
  7.3

İnceleme

Türkiye de yine en bilinen Browser Strateji/Savaş oyunlarından biri DarkOrbit’i bilmeyen yoktur. Uzay gemimizi oluşturduğunuz, geliştirdiğiniz ve savaşlar verdiğiniz tarayıcı tabanlı bir oyun kendisi. Dönemin en keyifli ve sevilen tarayıcı oyunlarından biride buydu. Hiçbir browser oyunda görmediğim ticaretler dönerdi bu oyunda. Oynamasanız bile en azından göz ucuyla şöyle bir bakmışsınızdır diye düşünüyorum. Tamamen Türkçe olması ve tarayıcı tabanlı oynanması sayesinde telefonlara kadar girmişti 🙂 . Bu yazımızda DarkOrbit’in detaylarına değineceğiz. Başlayalım ^^

Oyundaki temel amacımız uzay gemimizi geliştirmek üzerine kurulu. 2 boyutlu bir uzay evreninde 3 taraftan birini seçip oyuna başlıyoruz. Eve Online bilenleriniz vardır belki bunun 2 boyutlu ve browser tabanlı hali desek çok da yanılmayız. Menülerine kadar bir çok yönden benzerlikler var çünkü. Bu detay seviyesinde olmasada tatmin edici seviyede detayı içinde barındırıyor.

Oyun  özellikle PVP ağırlıklı demekte yanlış olmaz sanıyorum. Zira sürekli savaşlar verdiğimiz, gerek uzaylılar ile gerekse playerlar ile sürekli münakaşalar yaşadığımız bir oyun bu. Ayrıca bunun için bir sınırlama da yok, geminizle gezerken bile bir anda kendinizi savaşın içinde bulabiliyorsunuz. 

Ayrıca klan sistemi tabiki bu oyun içinde de mevcut. Gireceğiniz klan ile birlikte takım halinde ilerleyebilir ve yine savaşlar verebilirsiniz. Bu oyunda klan olarak da inanılmaz savaşlar dönüyordu hatırladığım dönemde. Tek başıma oynarken inanılmaz zorlanmıştım bu yüzden. Haliyle oyuna girdiğiniz andan itibaren gözünüz etrafınızdaki güçlü klanlarda olmalı kesinlikle. Yoksa çok fazla zorlanabilrisiniz.

Oyunun geliştirme mantığı yine üsleri geliştirmek, bilim ve teknolojiyi arttırmak vs, üstüne kurulu. Bu kısımlar diğer strateji oyunlarından çokda farklı değil. Savaş gemileri üretmek, onları geliştirmek yine önemli olaylardan biri. PVP ağırlığı yüksek olduğu için önceliğinizi askeri üslere vermekde fayda var diyebilirim ^^

Oyunun arayüz kısmı tam anlamıyla karmaşadan ibaret, bu yüzden başlarda çok zorlanabilirsiniz. Oyunun detay seviyesi yüksek ve haliylede yeni başlayan oyuncular için karmaşık gelebiliyor. Ancak alıştığınızda çokda sıkıntı yaşamazsınız..

Arayüzün dışında dış dünyaya bıraktığınızda kendinizi tam bir MMORPG oynuyormuş hissi alabilirsiniz. Çünkü karakterinizi ilerletmek için mouse kullanacak, düşmanları seçecek ve yetenekleri boşaltacaksınız. Tamda bu anlamda seviye kasma sistemi, mob kesme ve farm dediğimiz mantık çalışıyor desek yanlış olmaz sanıyorum. Mini mapi sürekli kontrol etmek, görev ve contratlar ile oyunda seviye kasmanız gerekiyor. Bolca farm ve geliştiri yaptıktan sonra stat ve skill ağacınızı açmayı unutmayın tabi. Evet bu oyunda stat ve skill ağaçlarıda var. Dediğim gibi oyun bir çok yönden MMORPG mantığını içerisinde barındırıyor, bu yüzden zaten Eve Online ın Browser hali gözüyle lanse edildi oyuncular tarafından.

Galaksiler arasında gezmek, uzaylılarla ve playerlar ile savaşmak, seviye kasıp gelişmek.. Bu oyun tam anlamıyla bir uzay rpg si diyebileceğimiz nitelikle. Beklentiyi çok yükseltmek istemiyorum ama zamanın gerçekten başarılı oyunlarından biriydi bence. Zatende bu yüzden çokca sevildi.

Grafik ve oynanıştan biraz bahsettik ama detaylandırmak gerek gibi. Grafik ve arayüz olarak biraz eski ve kullanıcı dostu değil bence. Ancak detay seviyesine göre yinede iyi ayarlanmış diye düşünüyorum. Oynanış konusunda da mouse ile yönlendirmek, savaşlar vermek üzerine kurulu. Standart bir browser oyundan çok farklı değil, sadece aktif bir mouse ilerlemesi sağlıyorsunuz eski MMORPG oyunlarındakine benzer şekilde.

P2w konusuna gelecek olursak, açıkcası Browser tabanlı olupda P2w olmayan bir oyun görmedim, geliştiri hızlandırma olayını tam anlamıyla yapabilmeleri için marketlerine eklenmiş bir çok ürün koyarlar. Bu oyunda da yine “yüksek” diyebileceğimiz nitelikde bir P2w ne yazıkki bulunmakta. Bunu bilmekte fayda var.

Yazımızı sonlandırırken şunu söylemeden geçmeyelim. Bu oyun tamamen Türkçe, Browser üzerinden ve her yerden oynanabilir halde bulunmakta. Boş fırsatınızı değerlendirmek, keyifli vakit geçirmek ve özelliklede MMORPG hissi veren, Eve Online tarzı bir uzay macerası arıyorsanız denemeniz gereken bir oyun diye düşünüyorum.

Oyun içi Görseller

————————————— MMOTR Ekibinin Oyun İçi Görselleri—————————————

 

Video

 

Sistem Gereksinimleri

Minimum Gereksinimler :
İşletim Sistemi: 
İşlemci: 
RAM: 
HDD:
Ekran Kartı: 

Tavsiye Edilen :
İşletim Sistemi: 
İşlemci: 
RAM: 
HDD: 
Ekran Kartı:

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. teylan dedi ki:

  oyunu çok sevdim

 2. Metehan dedi ki:

  ben bu oyunun ustasıyım be 5 yıldır oynuyom bi kere offf demedim be en sevdiğim oyunlardan 1 tanesidir