Desert Operations

Bu inceleme 12 yıl önce eklendi.
admin
Desert Operations
 • Grafik
  5.8
 • Ses
  7.1
 • Hikaye
  5.9
 • Oynanabilirlik
  6.3
 • Genel Puan
  6.8

Desert Operations Strateji Oyunu

Desert Operations İnceleme

Looki firması tarafından Türkçe olarak sunulan Desert Operations Türkiye ve Dünya’nın bir çok ülkesinde sevilerek oynanan browser tabanlı bir online askeri strateji oyunu. Looki firmasının diğer strateji oyunlarında da Türkçe dil içeriğinin bulunması firmanın Türk oyunculara değer verdiğini gösteriyor. MMO of The Year adı altında 2011/2012 yıllarında klasik dalda en iyi online oyun seçilmesiyle birlikte Desert Operations Türkiye’de bulunan orta düzeyde oyuncu kitlesini daha da arttırmayı planlıyor. Ülkenizin hükümdarlık görevini üstlendiğiniz bu macerada diğer oyunculara karşı mücadele veriyorsunuz.

Eski bir online strateji oyunu olması nedeniyle şimdiki bir çok online strateji oyunlarında Desert Operations’dan izler görebilirsiniz. Ama Desert Operations’un atmosferi ve bunu işleyişi benzerlerine nazaran daha gerçekçi ve dolayısıyla daha eğlenceli olmasını sağlıyor. Kuzey, Güney, Batı ve Kıyamet cephelerinden birini seçerek giriş yaptığımız Desert Operations’da isterseniz her cephede bir ülke kurabiliyorsunuz. Cephe seçimini yaptıktan sonra karşımıza çıkan yardım pencereleri sayesinde oyunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve bu sayede oyuna alışmakda fazla zorlanmıyoruz. Savaş, rafineri, altın üretimi, para kazanma, cephane üretimi, ittifak sistemi, faiz sistemi, unvan ve rütbe sistemi, görevler, casusluk, oyun içinde bazı durumlarda size olumlu veya olumsuz olarak etki edebilecek hava durumu ve gelir-gider tablosu gibi özelliklerin yer aldığı Desert Operations oldukça kapsamlı bir strateji oyunu olması nedeniyle oyuncuları sıkmıyor.

Desert Operations Browser Oyunu

Başlarda inşa ettiğiniz binaların yapım süresi kısa iken geliştikçe ortaya çıkan farklı binaları inşa ettiğinizde bu süre çok fazla artıyor. Oyun içi görevler aracılığıyla ve gerçek parayla satın alabildiğiniz elmaslar sayesinde binaları hemen inşa edebiliyorsunuz. Binaların üstüne geldiğinizde ne işe yaradığı, ne gibi şeyler kazandırdığı belirtiliyor. Ayrıca yine burada bazı binaların üretim sınırıda yazıyor ve bu sınırı aşamıyorsunuz. Aynı türden bir binayı her inşa ettiğinizde ise fiyatlarda %20 artış oluyor. Bina üretiminde gerekli olan parayı daha hızlı bir şekilde elde edebilmek için paranızı bankaya yatırarak bir süre sonra faizli bir şekilde geri alabilirsiniz.

Savaşlara başlamak için 20 bin puana erişmeniz gerekiyor aksi takdirde savaş yapamıyorsunuz. Elde ettiğiniz başarılara göre ise unvan kazanıyorsunuz. Bir ittifağa girdiğiniz takdirde daha hızlı gelişebiliyor ve yapacağınız saldırılarda ittifağınızda bulunan kişilerle birlikte koordine olarak daha güçlü hale gelebiliyorsunuz. Savaşlara güçsüz bir şekilde girdiğiniz takdirde bir çok şey kaybedebilirsiniz. Para, altın, cephane ve rafineri kazanmak için çeşitli binalar üretmeniz gerekiyor. Bu binaları ürettiğiniz ve geliştirdiğiniz takdirde bunları elde edebiliyorsunuz. Elinizde bulunan hammaddeleri gerçek parayla ve çeşitli yollarla elde edebileceğiniz elmaslara çevirerek bedava yoldan da elmas elde edebiliyorsunuz. Ama bunun için çok fazla hammadde harcamanız gerekiyor.

Başka oyuncularla hızlı bir şekilde ticaret yapmanız ve casusluk sırasında göndereceğiniz ajanların bölgeye daha hızlı ulaşabilmesi için hava koşullarının iyi olması gerekiyor. Eğer hava şartları uygun değilse ulaşım süresi uzuyor. Hava koşullarını elmas karşılığında değiştirerek daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rekabetçi bir oyuncu topluluğuna sahip olan Desert Operations’ı kısa bir süre oynadıktan sonra sevmeye başlayacağınızı düşünüyorum. Daha bir çok özelliği bulunan Desert Operations zorlanmadan alışabileceğiniz oldukça kapsamlı bir oyun olma özelliğiyle ve aldığı ödüllerle zaten kendisini fazlasıyla kanıtlamış durumda. Bazı şeylere erişebilmek için elmas almanız gerekse de strateji severler oyunu biraz oynadıktan sonra bunu sorun etmeyecektir diye düşünüyorum.

Desert Operations Resmi Sitesi: www.desert-operations.com.tr

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. batuhan dedi ki:

  Arkadaşlar bu oyunu uzun süre oynadım çok başarılır hilesiz bir oyundur. Fakat sürekli kontrol altında tutmassanız aylarca uğraştığınız üssün yarısını bir kaç saat içerisinde kaybedebiliyorsunuz yani yenilip rafineri vs. binalarınızla birlikte şeref puanlarınızıda kaybediyorsunuz. O yüzden uzun zaman ayırabilecekseniz oynayın. Aksi takdirde aylarca uğraşıp bir kaç saatte yarısından çoğunu kaybetmek hiç hoş gelmiyor inanın. 🙂