Guild Wars 2

Bu inceleme 12 yıl önce eklendi.
Guild Wars 2
 • Grafik
  8.8
 • Ses
  7.6
 • Hikaye
  8.4
 • Oynanabilirlik
  7.9
 • Genel Puan
  8.2

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]Guild Wars 2 İnceleme

Guild Wars 2 İnceleme

Bir aylık deneme sürecinin ardından beklenen oyun Guild Wars 2 hakkında yazmanın zamanı geldi. Yenilikçi fikirleri, özgün sanatsal tarzı ve aylık ödeme gerektirmemesi ile adından çokça söz ettiren, yarattığı büyük beklentilerle MMO piyasasına giriş yapan Guild Wars 2 bakalım verdiği sözleri yerine getirebildi mi?

Yapımcılar Tyria dünyasını yaratırken bildiğimiz fantastik öğelerden mümkün olduğunca kaçınarak ya da farklı biçimde yorumlayarak Guild Wars 2‘yi daha önce deneyimlemediğimiz bir şey haline getirmek için çok çabalamışlar. Bu farklılık hissini ziyaret ettiğiniz her şehirde, dünyayı dolduran ırkların yaşam biçimlerinden, politik meselelerine kadar her detayda hissedebilirsiniz. Hikayenin temel kurgusu alışılagelen belli temaları içerse de (ejderhaların uyanışı, Tyria halklarının bu kötülüğe karşı verdiği mücadele) oyunda ilerledikçe ırkları (oynanabilir olmayanlar da dahil), bunların kültürlerini, yaşadıkları iç çatışmaları ve öne çıkan karakterleri daha iyi tanır hale geliyorsunuz ve bu özenle yaratılmış dünyanın ve hikayesinin bütünlüğü kafanızdaki Tyria’yı yaşayan bir yer haline getirmeye yetiyor.

Guild Wars 2‘de hikaye temel olarak başta Zhaitan olmak üzere elder undead dragonların uyanışı, farklı ırklardan önemli karakterlerin bir araya geldiği Destiny’s Edge grubunun yeniden toplanışı ve sizin bu epik hikayede oynadığınız rol üzerine kurulu. Seçtiğiniz ırka bağlı olarak oyuna beş büyük şehirden birinde başlıyorsunuz ve karakterinizi yaratırken yanıtladığınız sorular hikayedeki rolünüzü etkiliyor. Örneğin; geçmişinizle ilgili sorularda verdiğiniz yanıtlar bir aile yadigarını kumarda kaybettiğiniz, ya da gezici bir sirk topluluğuna katılmaktan vazgeçtiğiniz üzerine olabiliyor. Bu seçenekler oyunun ilerleyen noktalarında karşınıza çıkıyor, hatta hikaye görevleri sırasında almanız gereken alternatif kararlar hikayenin daha da dallanıp budaklanmasına yol açıyor ve böylece yaşadığınız tecrübe sadece size ait oluyor. Aynı ırk ve sınıftan başka bir karakter yaratıp oynamak istediğinizde bile karşılaşacağınız şeyler farklı oluyor. Hikayedeki ara sahnelerin ve oyun sırasındaki bazı konuşmaların da seslendirilmiş olması atmosfere büyük katkı sağlıyor. Bu seslendirmeler bazı karakterlerde yeterince başarılı olmasa da, hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum.

Guild Wars 2‘nin savaş sistemi ise sadece belli sırayla skill kullanmaktan daha derin bir tecrübe sunmayı amaçlıyor. Ekranın altındaki ilk beş skill kullandığınız silahlar tarafından belirleniyor, altıncı skill healing yeteneğiniz, yedi, sekiz ve dokuz sınıfınıza bağlı utility skill’leriniz ve onuncu ise diğerlerine göre daha etkili olan elite skill’iniz. Silah skill’lerinizin ilk üçü sağ elinizde tuttuğunuz silaha, son ikisi ise sol elinizdeki silaha (ya da kalkana, boruya) göre belirleniyor. Örneğin bir thief olarak bir elinize tabanca, diğerine hançer alabilirsiniz. Hammer gibi gift elli silahlar ise beş skill’i de dolduruyor. Skill kullanımını daha derin hale getirense yedinci seviyeden sonra savaş sırasında gerçek zamanlı olarak silahlar arasında geçiş yapabiliyor olmanız. Bir thief’le önce kısa yay kullanarak düşmana uzaktan saldırabilir, aynı zamanda yaklaşan düşmana karşı takılıp düşmesi için bir tuzak kurabilirsiniz. Düşmana yeterince hasar verdikten ve tuzağa takılıp yere düştükten sonra ise tek bir tuşla hançerlerinizi çekip üzerine olan gücünüzle saldırabilirsiniz. Bu şekilde pek çok kombinasyon yapılabilir ve bu kesinlikle savaşa derinlik katan bir özellik. Hele PvP’de rakibinize karşı nasıl bir taktik uygulayacağınız hayati bir önem taşıyor.

Görsel yönüyle Guild Wars 2‘nin oldukça iyi bir iş çıkardığını söylersek abartmış olmayız. İnanılmaz büyüklükteki, birden çok katmandan oluşan şehirler gerçekten baş döndürüyor. Tek bir şehirde bile farklı kültürlerin bulunduğu semtler birbirinden ayırt edilebiliyor. Asura ırkının başlangıç bölgesi olan Rata Sum’un küp şeklindeki yapısı, Charr’ların metal katmanlardan ve dişlilerden oluşan küre biçimindeki Black Citadel’i ve diğer tüm şehirler büyük incelikle ve ustalıkla tasarlanmış. Aynı şekilde Norn ve Human haricindeki ırklar da diğer fantastik oyunlarda göremeyeceğiniz türden özgün ve başarılı tasarımlara sahip. Karakter animasyonları ise yürüyüşlerinden, danslarına kadar çok doğal ve başarıyla uygulanmış. Grafik yönüyle Guild Wars 2 MMORPG türünde kesinlikle piyasadaki en başarılı oyun. Işıkların kullanımı, ortam ve karakter kaplamaları, skill efektleri; hepsi mükemmel görünüyor.

Bu türdeki diğer oyunların aksine Guild Wars 2‘de tek kişilik oyun tecrübesi üzerine çok çalışılmış. Etrafta size görev veren NPC’ler Guild Wars 2‘de bulunmuyor. Bunun yerine haritada “Kalp” sembolü ile gösterilen karakterlerin olduğu bölgelerde yapabileceğiniz bir dizi görev bulunuyor. Bunlardan hangilerini yapacağınız size kalmış. Örneğin bu noktalardan birinde arkeolojik araştırma için eski dwarf malzemelerini toplayan bir NPC bulunuyor. Bu noktada ister bu artifact’leri toplayabilir, ister bölgeyi tehdit eden dredge’leri yok edebilir, ya da arkeolojik çalışma yapan işçilere çeşitli şekillerde yardımcı olabilirsiniz. Siz bu görevlerle uğraşırken haritada halka içine alınan bir bölgede aniden bir aktif etkinlik (active event) meydana gelebilir ve buna katılabilirsiniz. Active event’ler Guild Wars 2‘de büyük önem taşıyor çünkü Karma Vendor denilen satıcılardaki ürünleri sadece bu etkinliklerde kazandığınız Karma Point’lerle satın alabiliyorsunuz. Bu etkinlik bazen çok güçlü bir yaratığı öldürmek, bazen bir bölgeye yapılan akını durdurmak, bazen belli nesneleri toplamak olabiliyor ve tüm oyuncuların katılımına açık oluyor. Katılıma bağlı olarak görevin zorluğu da artıyor. Guild Wars 2‘yi diğer MMORPG’lerden ayıran en önemli özelliklerinden birisi işte bu; bir zorluğun üstesinden beraber gelmek için grup oluşturmanız gerekmiyor. İsteyen herkes katılabiliyor ve ne kadar destek sağladığına bağlı olarak tecrübe puanı, karma vs kazanıyor. Bir yaratıkla savaşan başka bir oyuncuya rastladınız ve yardım etmek istediniz diyelim, bunu yaptığınızda tek bir oyuncu ödüllendirilmiyor. Herkes ölen yaratıktan loot elde ediyor ve ilk kim aldı derdi ortadan kalkıyor.

PvP severler için de Guild Wars 2‘nin bir kaç numarası var. 8’er kişilik iki takım halinde haritadaki bölgeleri en uzun süre kontrol altında tutmaya çalıştığınız Structured PvP modu karakterinizin gerçek gücünü anlamanıza yardımcı oluyor. World PvP ise devasa büyüklükteki haritalarda gerçekleştirilen, 3 farklı server’dan binlerce oyuncunun çarpıştığı yenilikçi bir PvP modu.  Bu modda dört büyük harita üzerindeki önemli yapıları ele geçirmeye ve savunma kurmaya çalışıyorsunuz. Ele geçireceğiniz bölgeleri sadece oyuncular değil NPC’ler de savunuyor ve her biri gerçekten çekişmeli geçiyor. Vendor’lardan catapult, flame ram, mortar gibi savunma ve kuşatma araçlarının blueprint’lerini satın alıyor ve diğer oyuncuların da supply yardımları ile bunları dilediğiniz noktalara kurabiliyorsunuz. Ayrıca World PvP’de tecrübe kazanmaya ve seviye atlamaya devam ediyorsunuz.

Oyun sonu içeriğiyle deGuild Wars 2 uzun süre oynanabilir bir tecrübe sunuyor. Diyelim ki 80. seviyeye ulaştınız ve Zhaitan’ı alt ettiniz. Hala yapabileceğiniz pek çok şey var. Karakterinizin hikayesini tamamlayabilir, legendary item’ler için dungeon’ları exp modunda bitirebilir, eksik görevleri de yaparak haritaları tamamlamaya çalışabilir, World PvP’de uzunca zaman geçirebilirsiniz. Yüksek seviyedeyken düşük seviye gerektiren bir bölgeye döndüğünüzde karakterinizin seviyesi otomatik olarak o bölgenin seviyesine düşürülüyor, dolayısıyla karşılaşmalar ve event’ler seviyeniz ne olursa olsun mücadele gerektiriyor.

Guild Wars 2 çıkışı ile birlikte verdiği sözlerin pek çoğunu yerine getirdi fakat bu denli büyük bir oyun olması nedeniyle çeşitli bug’lar ve dengesizlikler vardı. İlk bir ay boyunca yapımcı ArenaNET bu sorunları gidermek için durmadan çalıştı ve büyük oranda aşama kaydetti. Aslında Guild Wars 2 hakkında bahsedilecek daha çok şey var ama daha da uzatarak bu incelemeyi sıkıcı hale getirmek istemiyorum (Unutmadan Elder Scrolls’un müzikleri ile tanıdığımız Jeremy Soule’un oyun için hazırladığı soundtrack’in mükemmel olduğunu söylememek haksızlık olur diye düşünüyorum). Guild Wars 2 MMORPG türünü yeniden tanımlamasa da yeni bir soluk kattığı su götürmez bir gerçek. Herkese, özellikle de atmosfer ve sanatsal tarzı göz ardı edip, item ve seviye hırsına kapılan oyunculara hitap etmemesi gayet olası. Yine de Guild Wars 2 vaatlerini büyük oranda yerine getiren, büyük emek harcanmış ve kesinlikle denemeye değer bir oyun; MMO oyunlarını sevmeseniz bile Guild Wars 2‘ye bir şans tanımanızı tavsiye ederim.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Duvar Kağıtları”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

Our Time is Now

Guild Wars 2 Teaser Trailer


[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Windows Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Windows XP Service Pack 2 ve üstü
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.0 GHz, Core i3 veya AMD Athlon 64 X2 ve üstü
RAM: 2 GB
HDD: 25 GB
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 7800, ATI X1800, Intel HD 3000 ve üstü (256 MB bellek ve shader model 3.0+)

Mac Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Mac OS®X 10.7.X ve üstü
İşlemci: Intel Core i5 ve üstü
RAM: 4 GB
HDD: 25 GB
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 320M, ATI Radeon HD 6630M, Intel HD 3000 ve üstü
[/tab]
[/tabgroup]

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. Arda yılmaz dedi ki:

  alıcam seniiii 😀

 2. batu dedi ki:

  böyle oyunlara para vermek saçma bence gerek yok cunku israf hadi onu geçtim free olarak oynadıgın halde zaten bi levldn snra birşeyler almak insann içndede olsa grerkkı alıyor zatn

 3. Emre Yolyapan dedi ki:

  profesyonel oyuncular için bu tür oyunlar herbakımdan daha ucuza geliyor bedava oyunlara ödenen aylık para çok çok fazla

 4. eko dedi ki:

  swtor gibi hava çıktı bu oyunda yakında havası söner aldığı puanı hak etmiyo

 5. hamit dedi ki:

  ewt aldığı puanı hak etmiyo

 6. Plvts dedi ki:

  Oyun gerçekten berbat.Sitedeki bu puanı hak etmiyor.PvP si çok çok kötü sürekli hoplayıp zıplayan insanlar,PVE bir o kadar kötü kendi seviyenizdeki yaratığı bile kesmekte zorlanırsınız,haritaları kötü bir önceki haritada 13 lvl yaratık keserken yeni haritada 27 lvl bir yaratık tarafından tek yiyorsunuz.Bu oyunu merak ediyorsanız hiç iyi birşey var diye düşünmeyin zaten oyun iyi sistemli pc de bile kasıyor oynanmaz.

  • Jack O Lantern dedi ki:

   Laptop’ta bile tüm grafik ayarları yüksek olarak oynayabiliyorum. 3 yıl önce toparladığım masaüstü PC’de sorunsuz çalışıyor. 80. seviye 2 karakterim var ve PvE’de ciddi zorluk yaşamadım, ki pek çok oyuncu PvE’nin kolay olduğundan şikayet ediyor. PvP ise yenilikçi ve WvW’de her an yüzlerce oyuncu ile kapışabiliyorsunuz, kimsenin zıpladığı yok, herkes taktik kurup karşı tarafı alt etmeye çalışıyor ve çok çekişmeli. Oyunu oynadığınızdan emin misiniz?

   • Plvts dedi ki:

    Rings of fire server’ndayım istersen beraber deneyelim pve nasılmış diye? yahu 13 lvl büyücüm var bataklığa gidiyorum geçit kapılarını kesmeye onun yanındaki yaratıklar zaten geliyor ya tek atıyor ya iki atıyor böyle pve mi olur? ben solo oynuyorum her oyunuda öyle oynadım.5 6 kişilik parti ile gidersen tabiki zorluk çekmezsin ama paralı bir oyunda solo oyuncuları düşünmemleri gerçekten garip.PvP de kime denk geldin bilmiyorum ama sanırım oynadığım tüm mmorpglerdeki en berbat pvp bu gw2 de var.Sürekli zıplayan ordan oraya kaçışan insanlar hangi skilli attığını bile bilmiyorsun.Hızlı japon atari oyunları gibi.Dual core 2.00 ghz işlemcim 2 gb ram ve 1gb nvidia 9800gt ekran kartım var low ayarda bile kasıyor oyun ben şahsım adına oyunu beğenmedim alacak olanlarada tavsiye etmem bir çok free to play oyun oyunanış bakımından bundan üstündür.

    • Jack O Lantern dedi ki:

     PvE’de ben de solo takılıyorum, büyücü oynamadım o konuda birşey diyemem ama thief ile sadece solo oynayarak hiç zorlanmadım 80. seviyeye ulaşmakta. Eventleri kaçırmamaya çalışıyorum haritalarda, bir de ara ara shop’tan seviyeme uygun rare ya da masterwork donanım satın alıyorum. Gayet de uygun fiyatlı şeyler bulunabiliyor. Zorlamadı işin açıkçası. PvP farklı ama kötü olduğunu kabul etmiyorum. Herkesin zevkine hitap etmeyeceği kesin. Sistemin ekran kartı hariç minimum gereksinimleri karşılıyor. Ama minimum gereksinimleri karşılamak oyunun oynanabilir olacağı anlamına gelmiyor tabi. Ben de Ring of Fire server’ındayım. Şu aralar pek giremiyorum ama arkadaş olarak ekle istersen: Hagworm

     • Plvts dedi ki:

      Aslında sorun birazda benden kaynaklı.Uzun süre silkroad oynadım zaten o oyunu bıraktıktan sonra denediğim oyunlardada sisteminin farklı olmasından ötürü yabancı kaldım.Gw2 yide çok tavsiye ettiler ama onuda pek becerebilmiş değilim.Gerçi oyunda PVE takıntısıda olmuyor çünkü PVP giren her karakter 80 oluyor otomatik olarak ama PVP side bana çok çok değişik bir sistem sürekli hareket halinde karakterler neyin ne olduğunu anlamadan ölmüş oluyorsun.Ben arkadaş listesine ekliyorum seni takıldığım bir yer olursa ara ara rahatsız ederim.Kırıcı konuştuysam affola kötü bir niyet içerisinde değilim.

     • Jack O Lantern dedi ki:

      Estafurullah, kırma niyetinde olduğunu düşünsem cevap yazmazdım 🙂 Takıldığın yerde yardımcı olmaya çalışırım her zaman.

 7. özgür dedi ki:

  Bu siteye giren değerli playerler 🙂 siz hiç şimdiye kadar bu şekilde mmorpg oynadığını sanmıyorum,abi süper bişi bu yha 😀 ayrıca facebook’taki saçma beğen butonuna basmama takıntınızı bu oyun için unutup o yıldızları full basmanız gerekir.İşte bu ve bunun gibi kişiler yüzünden türkiye oyunlar konusunda geride kalıyor siz türklerin ”mount&blade” oyunundan başka bir oyunumuz var diyeni gördünüz mü ki gördüyseniz o kişiyi direk polise şikayet edin arkadaşım 😀 En azından ”MMOTR” gibi siteler bu tür oyunları deneyerek siz indermeden ve bir problemle uğraşmadan size yardımcı oluyorlar bir teşekkürü bile fazla görüyorsunuz…. ”Konu için Teşekkürler”…

 8. SandaiKitetsu dedi ki:

  Oyunun ismi Guild Wars siz SOLO oynamaktan bahsediyorsunuz hocam . Tezat var, ve ücreti ne kadar bu oyunun aylık mı ödeniyor tek seferde paket alıp girme olayımı var?

 9. Anonim dedi ki:

  rappelz oynamayan kodu varsa emailime atabilirmi sevinirm sozlergozlerde@gmail.com.

 10. Doğukan dedi ki:

  Arkadaşlar ben aldım oynadım son lvdeyim ama hala görevler bitmedi grafikleride süper ben bayılıyorum mutlaka oynayın

 11. SandaiKitetsu dedi ki:

  100 TL bir oyuna çok değil ama hep şunu savunmuşumdur; F2P yapacaksın useri toplayacaksın oyun içi mini kazançlar sağlıcaksın .Çok user mini kazanç= servet.!

 12. DUAL CORE dedi ki:

  beyler Yalan Sistem Gereksinimleri yaa Bende Dual Core Var 2 GB RAMIM VAR 1 GB EKRAN KARTIM VAR AGA OYUN HİGH DE DONMADAN OYNUYOR NEDİYORSUNUZ SİZ YA BU ARADA İSLEMCİ HIZIM DA 4.00 dı