Ikariam

Bu inceleme 13 yıl önce eklendi.
admin
Ikariam
 • Grafik
  7.1
 • Ses
  6.9
 • Hikaye
  7.5
 • Oynanabilirlik
  8.1
 • Genel Puan
  8.7

İnceleme

Kendi şehrinizi kurduğunuz, geliştirdiğiniz ve savaşlar verdiğiniz tarayıcı tabanlı bir oyun kendisi. Dönemin en keyifli ve sevilen tarayıcı oyunlarından biride buydu. Oynamasanız bile en azından göz ucuyla şöyle bir bakmışsınızdır diye düşünüyorum. Tamamen Türkçe olması ve tarayıcı tabanlı oynanması sayesinde telefonlara kadar girmişti oyun. Bu yazımızda İkariam’ın detaylarına değineceğiz. Başlayalım ^^

Oyun genel itibari ile şehir kurma üstüne kurulu. Kocaman haritasında random bir bölgede başlayıp sadece ana binamızı görerek başlarız. Etrafa yığdınız her bir binanın özelliği ve amacı vardır. Standart strateji oyunlarından bildiğimiz depolar, bilim binaları, askeri binalar vs. olmak üzere birçok türde binayı oluşturarak başlarız. Bir yandan geliştirilerimizi sağlarken bir yandan askerler  geliştirmek, teknolojimizi arttırmak, yağmalar yapmak ve en önemliside materyalleri üretecek binaları sürekli geliştirmek ve güncellemek zorundayız. Görünüşte basit gözüken bir çok iç detayı içinde bulunduran bir oyun olduğunu söylememiz gerek. Zira halkın mutluluğu dahil bir çok şeyi etkileyebiliyordu oyunda. Eğer isyan çıkarırsanız halk çalışmayı bırakır ve materyallerden olursunuz vs.. Haliyle sürekli olarak kontrol etmek herşeyi mantıklı şekilde kurgulamanız gerek oyunda.

Oynanışa gelecek olursak standart bildiğimiz strateji türlerindeki gibi mouse ile binalara tıklayıp geliştirmek, asker e tıklayıp üretmek, haritadaki bölgelere saldır demekten ibaret. Az önce de dediğim gibi basit gözüken ama iç detayları ile bizi bağlayan bir oyundu zaten

Grafik olarak ise açıkcası browser türünde görebileceğiniz en iyi ve renkli grafikleri barındırıyor içerisinde. Benim sevmemi sağlayan kısım buydu zaten. Renk tonları, karakterlerin gösterimi, arayüzün kolaylığı fazlasıyla iyi bence. Anlaşılması kolay, oynaması kolay, oldukça basit ve tamamen Türkçe olduğunu söylememiz gerek. Üstelik bu basitliğine rağmen iç detayları fazlasıyla başarılı bir oyun bence.

Oyunda aktif olarak kullanmanız gereken bir diğer durumsa klan tabiki. Bu tarz oyunlarda genelde en önemli şeylerden biride klanlardır. Aktif bir klan ile savaşlara, diplomasiler ve etkinlikler yapabiliyorsunuz. Haliyle bir bölgeyi tamamen ele geçirmek ve takım olarak ilerlemek oldukça önemli.

Oyunda tek bir şehire bağlı kalmaya biliyorsunuz ayrıca. Başlarda tek bölgenizi geliştirmekle uğraşırken bi yerden sonra 2. 3. bölgelerinizi kurmak, bir şehrinizdeki malzemenizi diğer şehre aktarmanız gibi durumlar mevcut. Çünkü her bulunulan şehirde farklı bir malzeme daha yoğun durumda. Örnek verecek olursak bir bölgede odun fazla, 2. bölge olarak da taş bölümüne kurarsanız, birbirleri arasında aktarım yapar ve inşaat malzemelerinin büyük bir bölümünü halletmiş olursunuz. Haliyle birden fazla bölge oluşturup aktarımlar yapmanız oldukça önemli bir hal alıyor. Her bir şehir ile ayrı ayrı uğraşmak, geliştirmekte oldukça keyifli işin aslı. Oyundaki gelişiminse ucu sonu yok denilebilir bu yüzden.

PVP konusuna gelecek olursak aslında çok da bahsedeceğimiz bir kısım yok burda. Stratejiler üretmek tabiki önemli. Ancak standart bildiğimiz browser strateji oyunlarından çok da farklı değil. Saldıracağınız bölgeye tıklayıp saldırıyoruz. İstihbarat için casus gönderip bilgi almak mühim tabi ki. Bunun dışında çok da farkları yok bildiğiniz strateji oyunlarından.

P2w konusuna gelecek olursak, oyunda ne yazık ki P2w “yüksek” oranda diyebiliriz. Zira aldığınız malzemeden tutunda hızlandırma parçaları dahil satın alabiliyorsunuz. Buda parası olanın çok daha hızlı geliştiği, özellikle yeni bir serverda oynuyorsanız paranızda varsa diğer herkes den hızlı bir başlangıç yapmanız anlamına geliyor. Açıkcası bu çok rahatsız eden bir durumdu . Özetle keyifli olmasına rağmen P2w olan bir oyun olduğunu söylemek zorundayız.

Yazımızı bitirirken şunuda söylemekte fayda var. Oyun tekrar söylüyorum Browser üzerinden oynanıyor ve sistem gereksinimide haliyle yok hatta mobilde dahil oynayabilirsiniz. Tamamen Türkçe dilinde ve içeriğide oldukça keyifli diyebilirim. Boş zamanlarınızı değerlendirmek isterseniz her yerden ulaşabileceğiniz keyifli bir tarayıcı oyunu diyebilirim.

Oyun içi Görseller

————————————— MMOTR Ekibinin Oyun İçi Görselleri—————————————

 

Video

Sistem Gereksinimleri

Minimum Gereksinimler :
İşletim Sistemi: 
İşlemci: 
RAM: 
HDD: 
Ekran Kartı: 

Tavsiye Edilen :
İşletim Sistemi: 
İşlemci: 
RAM: 
HDD: 
Ekran Kartı: 

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. TimeToDie dedi ki:

  Zorluk derecesi başlarda çok yüksekti ancak şimdi çok düşüklerde bolca orduya sahip olabiliyorsun..
  Yeni açılan server olursa hemen kayıt olup oynamanızı öneririm eşitlik olması açısından 😉

 2. metin2 oynayan m4l dedi ki:

  süper bi oyun siddetle tavsiye ederim 🙂