Kısa(!) bir ara – Kingdoms of Amalur: Reckoning

Bu yazı 12 yıl önce eklendi.

Ardı arkası kesilmeden gelen başarılı MMO’lar arasında yolunuzu kaybettiyseniz bir önerimiz var. Modeminizin fişini çekin ve Big Huge Games’in yeni macerası Kingdoms of Amalur‘un başına geçin.

Benim ve pek çoğunuzun Unutulmuş Diyarlar için yazdığı romanlardan tanıdığımız başarılı Amerikan fantezi yazarı R.A. Salvatore’un yarattığı bir dünyayı konu alan Kingdoms of Amalur: Reckoning devamı beklenen bir öykü serisinin ilk halkası. Elder Scrolls V: Skyrim‘i bitirdiniz ve hızınızı alamadıysanız ilacınız kesinlikle bu oyun.

Kingdoms of Amalur‘un dünyası büyük (gerçekten çok büyük!). Sadece ana görevi tamamlamak için 25, tüm Amalur dünyasını dolaşmak için 100 saatin üzerinde zaman harcamanız gerekiyor. Tamamlanacak sayısız görev, gezilecek yüzlerce mekan ve kazanılacak büyük zaferler sizleri bekliyor. Tarihi, ırkları, şehirleri ve barış veya savaş içindeki toplulukları ile Amalur yaşayan bir dünya. Oyundaki herşey birbiri ile bir şekilde ilintili ve derinliğine kapılmamak elde değil. Tabi bu evrenin tadını çıkarmak için İngilizce biliyor olmanız şart. Yine de konuşulanları anlamasanız da ne yapacağınızı bulmakta çok sorun yaşamaz, güzel ortamların ve heyecanlı savaşların tadını çıkarabilirsiniz.

Oyun karakterinizin ölümü ile başlıyor. Cesetlerin atıldığı bir kuyuda uyanıyorsunuz ve ilk göreviniz boyunca başınıza gelenlerin ne olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz. Bir deneyin parçasısınız, deneyin ve ölümsüzlüğün ilk başarılı örneğisiniz ve bulunduğunuz yer (Well of Souls) Tuatha isimli vahşi Fae ırkı tarafından saldırıya uğramış durumda. Tesadüfe bakın ki bu saldırı kahramanımızın yeniden doğuşuna denk geliyor. Buradan kurtulduktan sonra Kingdoms of Amalur‘un politik çekişmeler ve savaş içindeki dünyasına giriş yapıyorsunuz. Daha fazla spoiler vermeyelim.

Kingdoms of Amalur‘u ayrıcalıklı kılan en önemli özelliği akıcı savaşları. Bu tür büyük RPG’lerde savaş daha çok istatistiklere ve şansa bağlıdır, fakat Kingdoms of Amalur’da savaşın tam anlamıyla kontrolündesiniz. Animasyonlar göz alıcı ve fate gücünüzü aktif ettiğinizde gerçek şenliğe tanık oluyorsunuz. Karakterinizi yıkım gücü yüksek bir büyücü, dayanıklı bir savaşçı ya da gölgelerde yaşayan bir hırsıza dönüştürebilirsiniz. Daha da güzeli sadece bir tanesi olmanıza gerek yok. Düşmanlarına pusu kurup arkadan bıçaklayan bir büyücü veya hırsız bir savaşçınız da olabilir.

Skyrim’de olduğu gibi meslekler de oyuna dahil edilmiş. Alchemy ile kendi iksirlerinizi üretebilir, crafting ile silah ve zırhlar geliştirebilir ya da eşyalarınızdaki slotlar için gem‘ler yaratabilirsiniz. Karakterinizi doğru şekilde geliştirmek için tüm malzemeler mevcut, önemli olan bunları nasıl kullanacağınızı kavramak. Neyse ki kulağa geldiği kadar karmaşık değil, tüm detayları kısa zamanda kavrayabilirsiniz.

Biraz nefes almak ve büyük bir maceranın parçası olmak isterseniz Kingdoms of Amalur: Reckoning‘i denemeden geçmeyin. Başlarda grafiklere burun kıvıracak olursanız kendinizi çimdikleyin, çünkü ilerledikçe ve dünyayı tanıdıkça oyunun sanatsal tarzını kavramaya başlayacaksınız ve bütünlüğüne hayran kalacaksınız. Benden söylemesi, Kingdoms of Amalur‘un sıradaki macerasına hazır olun derim. Bu seri geleceğin Elder Scrolls’u olabilir.

Kingdoms of Amalur Trailer

Benzer Yazılar

Final Fantasy 8 Remastered, iOS ve Android İçin Yayınlandı

3 yıl önce
admin

Square Enix tarafından Final Fantasy 8 Remastered mobil yayınlandı. Android ve iOS platformları için yayınlanan oyun her iki platformda da 159 TL fiyat ile satışa sunuldu. Oyun piyasaya 1999 yılında sürülmü...

Watch Dogs Legion Bu Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilecek!

3 yıl önce
admin

Ubisoft, oyunlarından Watch Dogs Legion 25-29 Mart tarihlerinde tamamen ücretsiz oynanabilecek.  Ubisoft tarafından yapılan açıklamada Xbox One, Xbox Series X | S, PlayStation 4, PlayStation 5 ve Windows PC içi...

Yazıyla İlgili Yorumlar

  1. Emre Yolyapan dedi ki:

    tek kelimeyle mükemmel bir oyun bu arada k bakma ben bunu yayınladığını unutmuşum(: