Neden Guild Wars 2?

Bu yazı 12 yıl önce eklendi.

Neden Guild Wars 2

Bu konuda dış basında çok yazıldı çizildi. Oyunu erken satın almış biri olarak Guild Wars 2‘yi göklere çıkarmak değil niyetim; yine de ilk betada ve 14 Mayıs’ta yapılan sunucu testlerinde edindiğim izlenimleri açık fikirlilikle (kabul, Guild Wars 2 gönlümdeki tahtına çoktan kuruldu ama yine de tarafsız olmaya çalışacağım) paylaşmak istiyorum.

Guild Wars 2 getireceğini iddia ettiği büyük yeniliklerle son yıllarda adından en çok bahsettiren MMORPG olmayı hiç şüphesiz başardı. Anlatılanlara bakıldığında uzun yıllardır hakkında kehanette bulunulan WoW killer bu oyun olabilir mi? Sorunun yanıtı yazının devamında..

Büyük gün geldi çattı ve betada ciddi bir izdiham yaşandı. İki testte de yaşanılan en büyük sıkıntılar sunucu yetersizliğinden kaynaklanıyordu (Tam 48 sunucu!). Söz konusu, beklentilerin bu denli büyük olduğu bir oyun olunca, büyük hayal kırıklıkları da kaçınılmazdı tabi.

Guild Wars 2 Eksiler

Olamaz…

İlk ciddi sıkıntı kalabalık alanlarda yaşanan frame rate sorunlarıydı. Son model ekran kartlarına güvenip oyuna giriş yapan oyuncular büyük şaşkınlık yaşadılar. Elbette tüm diğer sorunlar gibi bu da forumlarda tartışıldı ve yetkililer konu hakkında açıklama yaptılar. Guild Wars 2 şu anda işlemciye bağlı olarak çalışıyor. GPU nimetlerinden faydalanması için gereken optimizasyonlar henüz yapılmamış. Haliyle oyun sırasında ekran kartınız ısınmıyor bile. Bu şimdilik olumsuz bir durum olarak göze batsa da, iyi tarafından bakacak olursak, işlemci gücüne bu kadar bağlıyken bile çift çekirdekli ortalama bir işlemci ile tüm ayarları sonuna dayayarak oyunu rahatlıkla oynamak mümkün (kalabalık sahneleri ve geniş mekanları ayrı tutarsak). Bu aynı zamanda şu anlama geliyor; GPU’nun CPU karşısındaki inanılmaz gücü kullanılmaya başlandığında oyun ortalama PC’lerde bile grafik kalitesinden ödün vermeden oynanabilecek.

En çok dile getirilen bir diğer sorun ise party kurup bir bölgeye giriş yapacağınızda overflow sunuculara (harita yoğun ise geçici olarak atıldığınız sunucu) düşmeniz, dolayısıyla arkadaşlarınızla beraber hareket etmek istediğinizde, istediğiniz haritada bir araya gelmek Çin işkencesine dönebiliyor. Güzel haber ise ArenaNet konu üzerinde titizlikle duruyor. Ayrıca oyun yayınlandığında bu derecede sunucu yoğunluğu olacağını sanmıyorum, zira beta testinde oyuncular kısa süreliğine de olsa mümkün olduğu kadar oynayabilmek istediler. Guild Wars 2 yayınlandığında bu yoğunluğun bir miktar azalacağını tahmin ediyorum.

Guild Wars 2 Artılar

Yine de şahlanıyor aman..

MMO oyuncularının farklı beklentileri vardır. Kimi oyuncu PvP’de kendini kanıtlamak ister, kimisi yeni bir dünyayı keşfetmek ve güzel bir hikayenin parçası olmak, kimisi sahip oldukları ile en güçlü oyuncu ve skor tablolarının yıldızı olmak ister. Guild Wars 2‘yi özel yapan şey işte tüm bunları MMORPG türünü bir adım ileri götüren yenilikçi fikirlerle mükemmel bir şekilde bir araya getirmesi.

Oyun sizi hiç bir şey yapmaya zorlamıyor. Tek kişilik oyun tecrübesi yaşamak istiyorsanız pılınızı pırtınızı toplayıp devasa Tyria dünyasını keşfe çıkın. Görev alacak NPC aramanıza gerek yok, görevler her yerde. Nereye giderseniz gidin yapacak bir şeyler var. İster sağda solda çiftçilere yardım edin (bunu bile yapmanın bir çok yolu var, nasıl yapacağınız size kalmış), isterseniz haritada bir anda beliren event’lere katılın.

Beta’da yaşadığım bir tecrübeyi anlatayım. Haritadaki pek çok noktada küçük, büyük savaşlara katıldım, insanlara yardım ettim ve daha fazla ne yapabilirim diye gezinirken kapısında centaur’ların dikildiği bir kampa rast geldim. Kapıdakilerden kurtulduktan sonra içeri göz atarken çadırların başında bekleyen centaur’ları gördüm ve içeri daldım. Tek başıma ölümün kucağına atlamıştım. Centaur’lara saldırıp hayatta kalmaya çalışırken birden bir event (olay) başlattığımı farkettim. Centaur kampını ele geçirmemiz gerekiyordu ve bir anda diğer oyuncular bölgeye yardıma gelmeye başladılar. Bir süre sonra kampı temizledik ve artık bölge Seraph muhafızlarının gözetimindeydi. Kalan centaur erzaklarını yok ederken bölgede yeni bir event belirdi ve centaur’lar kampa dört bir yandan saldırmaya başladılar. Diğer oyuncularla ve NPC’lerle birlikte kampı savunduk ve akını püskürttük. Daha önce bir MMORPG’de böyle bir şeyle hiç karşılaşmamıştım ve gerçekten heyecanlıydı.

Guild Wars 2 tek kişilik oyun

Tek başınıza takılmak istediğinizde yapabileceğiniz diğer bir güzel şey ise hikayeyi oynamak. Hikaye sadece seçtiğiniz ırka göre değil, karakter yaratırken seçtiğiniz özelliklere göre de değişiyor. Örneğin Charr ırkından karakterinizi yaratırken bir klanın üyesi olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor ve seçtiğiniz klan (daha farklı seçenekler de etkin) hikayenin ilerleyişinde rol oynuyor. Daha da güzeli bu hikayedeki olaylar dış dünyadaki olay ve kişilerle paralel ilerliyor. Bir görevde yetimhaneyi kundaklayacak bir haydut grubunun içine sızmanız gerekiyor, o haydutlar gerçekten dışarıda bir yerdeler ve onlarla alakalı aktif event’ler de gerçekleşiyor. Hikayeyi oynamasanız da onlar oradalar ve oyun dünyasında boş boş dolanırken çiftçilere yardım etmek için de onlarla yüzleşebiliyorsunuz.

Hikayedeki tüm diyalogların seslendirilmiş olması hikayenin içinde hissetmenize büyük katkı sağlıyor. Daha önce MMORPG oynarken konuşmaları çoğunlukla dikkate almazdım fakat Guild Wars 2 oyuncuyu hikayenin içine çekmeyi başarıyor ve ara sahneleri geçmek insanın içine sinmiyor.

Grup aranıyor..

Artık değil… Guild Wars 2‘de görev yapmak için grup aramanız gerekmiyor. Bir bölgede bir etkinliğin içindeyseniz veya görev yapıyorsanız herkesle beraber yaptığınız katılım oranında tecrübe kazanıyorsunuz. İster savaşa dahil olun, ister yanan ekinleri söndürmede yardımcı olun, ister düşen oyuncuları iyileştirin. Guild Wars 2 kendinizi yormadan sosyal bir ortamın içinde olmanızı sağlıyor. Etrafta yardıma ihtiyacı olan birini gördüğünüzde oyun sizi yardımcı olmaya teşvik ediyor, çünkü bundan herkes kârlı çıkıyor.

Peki ya PvP?

PvP oyuncusuysanız Guild Wars 2 ile bayram edeceksiniz demektir. Ben PvP ile pek ilgilenmem fakat ilk kez Guild Wars 2 beni saatlerce PvP başında tutmayı başardı. PvP’de en dikkat çekici ve başarılı bulduğum özellik katılan herkesin eşit seviyede oluşu. PvP moduna bir kez geçtiğinizde son seviyede oluyorsunuz ve tüm skill + trait’leriniz açık oluyor. PvP için karakter kasmaya son. Adil ve dengeli PvP, Guild Wars 2‘yi baş tacı etmek için başlı başına yeterli.

Bölge kontrolünü ele geçirmeye çalıştığınız standart PvP modlarının yanında WvWvW (World vs World vs World) modu var ki dillere destan. İnanılmaz büyüklükteki bir haritada 3 sunucudan 1000’er oyuncu bu karşılaşmalara katılabiliyor. Yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki. Gerçek bir savaş meydanında hissediyorsunuz. İsterseniz bölge kontrolü için doğrudan rakip oyuncularla çarpışın, ister mancınıkların başına geçin ve uzaktan destek sağlayın ya da kuşatma silahları ile düşman kapılarını parçalayın. Şu an için WvWvW modunda 6 adet kuşatma ve 3 adet savunma silahı bulunuyor. Ayrıca öldürdüğünüz oyunculardan PvP sırasında rastgele loot ve tecrübe kazanıyorsunuz. PvP konusunda şu an için tek eksiklik guild arası savaşların bulunmuyor olması (Guild Wars?)

Guild Wars 2 Sonuç

Sadede gelirsek

MMORPG türünü tanımlayan son oyun World of Warcraft olmuştu. WoW killer olma iddiasıyla piyasaya çıkan pek çok oyun ciddi bir başarı yakalayamazken, içlerinden iyi olanlar üzerlerine yapışan WoW clone’u etiketiyle kaldılar. Guild Wars 2 için halihazırda açıklanmış bir çıkış tarihi yok; böyle olması da iyi, çünkü bu denli büyük bir oyunun mümkün olduğunca az kusurla piyasaya çıkması için ArenaNet’in zamana ihtiyacı var. Önemli kusurları giderildiğinde de Guild Wars 2 hiç şüphesiz World of Warcraft’ın tahtına bileğinin hakkıyla oturacaktır.

Guild Wars 2 karakter yaratma videosu için tıklayın.
Guild Wars 2 oyun içi tanıtım videosu için tıklayın.

Benzer Yazılar

Final Fantasy 8 Remastered, iOS ve Android İçin Yayınlandı

3 yıl önce
admin

Square Enix tarafından Final Fantasy 8 Remastered mobil yayınlandı. Android ve iOS platformları için yayınlanan oyun her iki platformda da 159 TL fiyat ile satışa sunuldu. Oyun piyasaya 1999 yılında sürülmü...

Watch Dogs Legion Bu Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilecek!

3 yıl önce
admin

Ubisoft, oyunlarından Watch Dogs Legion 25-29 Mart tarihlerinde tamamen ücretsiz oynanabilecek.  Ubisoft tarafından yapılan açıklamada Xbox One, Xbox Series X | S, PlayStation 4, PlayStation 5 ve Windows PC içi...

Yazıyla İlgili Yorumlar