PlanetSide 2

Bu inceleme 11 yıl önce eklendi.
PlanetSide 2
 • Grafik
  8.7
 • Ses
  8.4
 • Hikaye
  8.3
 • Oynanabilirlik
  6.2
 • Genel Puan
  7.1

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]PlanetSide 2

PlanetSide 2 İnceleme

Bugüne kadar yüzlerce, hatta binlerce oyuncunun karşı karşıya geldiği birçok MMORPG oynadık; ancak binlerce kişinin tek bir devasa harita üzerinde çarpıştığı bir MMOFPS… işte bu şimdiye kadar yapılmamıştı. PlanetSide 2‘de devasa bir kıta üzerinde tam 2,000 oyuncu aynı anda baş döndürücü savaşlarda karşı karşıya gelebiliyor. Piyadeler ve tanklar yerde savaşırlarken, hava araçları gökyüzünde manevra yapıyor ve pek çok oyunda yalnızca ara sinematiklerde göreceğiniz büyüklükte patlamalar ve savaş sahneleri PlanetSide 2‘de tamamen oyuncuların parmaklarının ucunda hayat buluyor.

Oyunda üç fraksiyon – Terran Republic, Vanu Sovereignty ve New Conglomerate – dev kıtalar üzerinde savaşarak hakimiyet kurmaya ve bölgelerini korumaya çalışıyorlar. Her topluluğun bölgesi harita üzerinde kendilerine özgü renkleriyle altıgenlerden oluşan kümeler halinde gösteriliyor. Kaybedeceğiniz veya ele geçireceğiniz bölge, askeri üs, köprü vb. yerlere bağlı olarak haritada bu bölgelerin renkleri sürekli değişiyor. PlanetSide 2‘nin bitmeyen savaşlarının temelini de bu bölgelerin sürekli el değiştirmesi oluşturuyor. Haritalar gerçekten inanılmaz büyüklükteler ve oyunun içerdiği çeşitlilik sayesinde sürekli yeni durumlarla karşılaşıyor, yeni stratejiler geliştirmeye yönlendiriliyorsunuz.

Bu büyüklükteki savaşların bazı olumsuz yanları da var tabi. Örneğin, düşman kontrolündeki bölgeleri ele geçirebilmeniz için takım oyunu kaçınılmaz bir gereklilik. Bu bir yandan olumlu fakat bir başına takılmayı seven oyuncular için PlanetSide 2 pek verimli olmayacaktır; zira yalnız oynayarak bir şeyler başarmak bu oyunda pek mümkün değil. Ayrıca PlanetSide 2‘ye giriş yaptığınızda yaşayacağınız en büyük problem tutorial’lerin eksikliği olacak. Oyun başlangıçta sizi yönlendirmediği için ne yapacağınızı bilmeden bir süre ortalıkta geziniyor, nereden geldiğini bilmediğiniz kurşunların hedefi oluyor ve sabrınızın derecesini ölçme fırsatı yakalıyorsunuz. Ancak sabrederseniz karşılığını kesinlikle bulacağınız benzersiz bir MMOFPS PlanetSide 2.

Oyun sırasında rastgele oyunculardan oluşan squad’lara (birlik) katılabilirsiniz fakat böyle gruplarda taktik konuşmaya pek fırsat bulamıyorsunuz. Daha çok arkadaşlarınızla birlikte olduğunuz squad’larda voice chat kullanarak takım oyununun tadını gerçekten çıkarabilirsiniz. Düşman bölgesine girdiğiniz anda rakipleriniz haritalarında yanıp sönen bir sembol ile uyarılıyorlar ve savunmaya başlıyorlar. Küçük çarpışmaların zaman zaman yüzlerce kişinin katıldığı kitlesel savaşlara dönüştüğünü görmekse heyacanı katlıyor.

Savaş ise orijinal PlanetSide‘a göre oldukça geliştirilmiş. Silahların verdiği tepkiler çok daha öznel ve ateş / vuruş hissini mükemmel şekilde veriyorlar. Tek sorun oyunda ölmenin çok kolay olması. Kullandığınız bir tank veya hava aracı bile kolaylıkla yok edilebiliyor. Oyun içinde kazandığınız paraları harcayarak satın aldığınız araçların bir anda yok olması ise biraz kalp kırıyor. Dahası aracınız yok edildiğinde 20 dakika boyunca yeni bir tane satın alamıyorsunuz.

Bununla birlikte araçlar PlanetSide 2‘de hafızalara kazınacak anların baş aktörleri. Çok sayıda tankın ve hava aracının bir bölgeye gerçekleştirdiği akın ve yarattıkları yıkım mükemmel savaş atmosferini zirveye taşıyor. Sunderer olarak adlandırılan taşıma araçları pek işe yaramıyor gibi görünse de aslında savaşların kaderinde büyük rol oynuyorlar. Bu dayanıklı APC’ler düşman bölgesinin derinlerine sızıp taşınabilir spawn noktaları olarak ya da araç tamir istasyonları olarak kullanılabiliyorlar. Dolayısıyla doğru şekilde kullanıldıklarında bir bölgenin kaderi değiştirme potansiyeline sahip, belki de oyundaki en önemli araçlar Sunderer‘lar.

Free to Play bir oyun olarak PlanetSide 2 tüm oyunculara başlangıçtan itibaren tüm kıtalara, fraksiyonlara, sınıflara ve araçlara erişim imkanı tanıyor. SOE’nin Station Cash para birimi ile yeni silahlar, zırhlar ve diğer çeşitli eşyaları satın alabilirsiniz. Silah upgrade’leri ve benzeri geliştirmeler için kullanabileceğiniz Certification’lar ise yalnızca oyun içinde kazanılabiliyor. Station Cash ile satın alınan her şeyi oyun içi para ile de satın alabiliyorsunuz fakat biraz sabır gerektirdiğini belirtmekte fayda var.

Gelinen noktada Sony Online Entertainment’in yayıncılığını üstlendiği PlanetSide 2 halihazırda türünün tek örneği sayılabilecek, harika bir oyun. Küçük kusurlarını görmezden gelebilir ve sabırlı olabilirseniz, daha önce hiç tatmadığınız büyüklükte savaşların tadını çıkarabilirsiniz. Başlangıçta kısmen Türkçe olan PlanetSide 2 İntibak Kampı sayfasını ziyaret ederek eğitim videolarını izlemenizde fayda var. Kronik bir MMOFPS oyuncusu iseniz ve yeni bir şeyler denemenin vakti geldi diyorsanız PlanetSide 2 tam da aradığınız oyun. Ancak bu kategorinin dışındaki kişilerin de düşünmeden indirip oynamaya başlayabileceği AAA kalitede bir oyun olmuş PlanetSide 2.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Window XP
İşlemci: Intel Core 2 Duo E6850 / AMD Phenom II X2
RAM: 4GB
HDD: 15GB
Ekran Kartı: nVidia GeForce 8600 serisi / AMD veya ATI 4850 serisi

Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel i5 / AMD Phenom II X6
RAM: 8GB
HDD: 15GB
Ekran Kartı: nVidia GeForce GTX 500 serisi / AMD HD 6870 ve üstü
[/tab]
[/tabgroup]

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. hasan dedi ki:

  sistem gereksinimi çok fazla bağlantı kötü yükledikten 1 saat sonra sildim.

 2. NEcirvan dedi ki:

  oyun inmior gecerli site bi web acmaya çalışıo dio izin verdim bişi olmadı

 3. Yasin dedi ki:

  Ben oyunu uzun zamandır oynuyorum alışınca güzel oluyor hele birde arkadaşlarınızla beraber takım yapıp oynarsanız daha da güzel. Bazen savaşlar sarmıyor sıkılıyorsunuz ama genel olarak güzel oyun. Bu arada Ceres serverında YasinKolgu adlı kullanıcıyı ekleyebilirsiniz ve belki beraber çarpışabiliriz :D.