Prime World Geliştiricilerinden Tüyolar

Bu yazı 11 yıl önce eklendi.

Prime World

Hem Prime World oyuncularının karakter geliştirmeyle ilgili sorularına yanıt bulabilmek, hem de oyun sektöründe kariyer yapmak isteyenlere tüyolar sunabilmek için, Nival ekibinden Ivan ve Sergey ile konuştuk.

Son dönemin popüler MOBA strateji oyunlarından Prime World bu yaz eklenen yenilikler, güncellemeler ve kahramanlar ile daha da güçlü bir hale geldi. Şu anda açık betaya devam eden  ve çıkış tarihi yakında duyurulacak olan Prime World’e eklenen son iki kahraman Cadı ve Moira oyuncular tarafından hemen benimsendi. Bu iki kahramanın “Cadı Sanatı” ismini taşıyan yetenek seti, çekişmeli maçların kaderini değiştirebilir.

Prime World, macera ve strateji oyunlarına yeni bir boyut kazandırarak, oyunculara karakterlerini sadece savaş alanında geliştirme imkanı değil, aynı zamanda kendilerine ait kalede savaşta kullanılacak olan ölümcül yetenek kombinasyonlarını seçme ve mükemmelleştirme imkanı da tanıyor. Bu da, oyunun geniş yetenekler yelpazesinde herkesin kendi oyun tarzına uygun benzersiz bir karakter oluşturabileceği anlamı taşıyor.

Oyunun geliştiricisi Nival’in Oyun Operasyon Departman Lideri Ivan Spijarskiy karakter geliştirme konusunda şunları söylüyor: “Kahramanlarınızın yetenekleri ve karakter özellikleri dışında görünüşünü ve hatta cinsiyetini bile değiştirmeniz mümkün. Her kahramanın en az bir görünümü (skin) var, çoğunun iki ya da üç görünümü var. Bazı görünümler daha tatlı görünmenizi sağlar. Bazıları ise iri yarı, kaslı savaşçınızın cinsiyetini değiştirmenizi sağlar. Kahramanınızı güçlü bir erkek savaşçıdan kaslı bir Amazon kadınına çevirebilirsiniz. Bazı görünümler, mistik bir yaratığın insan gibi görünmesini sağlayabilir. Prime World’ün sanat kısmına çok inanıyoruz. Çizimleri görseniz siz de inanırsınız.”

Spijarskiy ve ekip arkadaşı, Nival Pazarlama Direktörü ve ünlü blogger Sergey Galyonkin oyun piyasasında çalışmak isteyenler için faydalı olabilecek tüyolar veriyor. İkili, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Prime World

Oyun piyasasında kariyer yapmak isteyenler için ne gibi tüyolar verebilirsiniz?

Sergey: Kendi oyununuzu geliştirmeye başlayın. Hem de hemen! Geliştirme programlarını indirin ve kurcalamaya başlayın. Unity’yi tavsiye ederim. Bu tarz programları kullanan geniş bir oyuncu topluluğu var, dolayısıyla sizin gibi heyecanlı insanlardan pek çok yardım alabilirsiniz. Programlama yapmaktan çekiniyorsanız popüler bir oyun için modelleme yaparak başlayın. Skyrim, Starcraft II, Source Engine ile başlayabilirsiniz. İş aramaya başladığınızda bu tecrübelerinizi gösterin ve avantaj sağlayın. Belki de iş aramanız gerekmez, kendi oyun şirketinizi kuracak seviyeye gelirsiniz. Bol bol oyun incelemesi okuyun, video izleyin, sektörle ilgili değişik bilgiler edinin, sektörden insanlarla konuşun.

İşinizin en iyi yanı nedir?

Sergey: Oyunlar hakkında konuşuyorum. Oyun oynuyorum. Oyun geliştiriyorum. Ve bunun için para alıyorum!

Ivan: İşini ve hobini aynı anda götürmek rüya gibi. Tabii benim durumumda bu rüya gerçekleşmiş oluyor. Harika!

Peki ya kötü yanı?

Sergey: Bazen yeni ve heyecan verici şeylerden bahsedemiyorum. Dışa dönük biriyim ve insanlara yeni oyunlarımızı anlatmayı çok isterim. Ama maalesef, Gizlilik Sözleşmesi diye bir şey var.

Ivan: Bazen zor kararlar almanız gerekiyor. İyi yada kötü bir karar alırsınız ve sonuçta haklı çıkmayı beklersiniz. O süreç epey sıkıntılıdır.

Oyunlar sosyalleşmeye nasıl bir katkı yapıyor?

Sergey: Oyunlar farklı bir gerçeklik oluştururlar. Gerçek hayatında sorunlar yaşayan biri bir oyunda kendini kudretli bir Ortaçağ kahramanı veya soylu bir kral olarak görebilir. Bu tür şeyler başta “sayko”luk gibi gelebilir. Ama iletişimdeki önyargı ve utangaçlık gibi bazı engelleri kaldırmakta faydası olur. Sanal dünyada gerçek yaşamdaki sınır ve zorlamalar olmadığından, insanlar sosyal önyargıları aşıp konuşabilirler. Gençler ve daha yaşlı olanlar birlikte oynayabilirler. Gençler dışlanmış hissetmezler.

Ivan: İnsanlar oyunlarda arkadaş ve hayat hayat arkadaşı buluyorlar. Eşlerini oyunlarda bulan çok şanslı insanlar var. Düşünsenize, sizinle aynı tutkuyu ve hobiyi paylaşan bir eş! İşte bu, hayatın gerçeği. Gerçeğin ta kendisi. Daha ne olsun?

Prime World incelemesi için tıklayın.

Benzer Yazılar

Final Fantasy 8 Remastered, iOS ve Android İçin Yayınlandı

3 yıl önce
admin

Square Enix tarafından Final Fantasy 8 Remastered mobil yayınlandı. Android ve iOS platformları için yayınlanan oyun her iki platformda da 159 TL fiyat ile satışa sunuldu. Oyun piyasaya 1999 yılında sürülmü...

Watch Dogs Legion Bu Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilecek!

3 yıl önce
admin

Ubisoft, oyunlarından Watch Dogs Legion 25-29 Mart tarihlerinde tamamen ücretsiz oynanabilecek.  Ubisoft tarafından yapılan açıklamada Xbox One, Xbox Series X | S, PlayStation 4, PlayStation 5 ve Windows PC içi...

Yazıyla İlgili Yorumlar