Runes of Magic

Bu inceleme 13 yıl önce eklendi.
Runes of Magic
 • Grafik
  7.8
 • Ses
  7.3
 • Hikaye
  7.8
 • Oynanabilirlik
  7.1
 • Genel Puan
  7.5

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]

Runes of Magic

Runes of Magic İnceleme

Not: Runes of Magic kalıcı olarak sonlandırıldı.

Allods Online gibi bir World of Warcraft takipçisi olan Runes of Magic, Taborea adında bir dünyayı konu alan, hoş grafikleri ile göz dolduran ücretsiz bir 3D MMORPG. Runes of Magic Aeria Games tarafından tamamen Türkçe olarak Türk oyunculara sunuluyor.

Çoklu sınıf sistemi, karakterinizi tasarlarken karşılaşacağınız seçenek bolluğu, geniş evreni ve güzel grafikleri ile Runes of Magic, yalnızca Türkçe MMORPG arayanların değil, herkesin keyifli vakit geçirebileceği kaliteli bir yapım.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşlemci: Intel Pentium 4 2.0 GHz veya dengi
RAM: 512MB veya üstü
HDD: 7 GB
Ekran Kartı: DirectX 9.0c uyumlu 128MB ekran kartı


Önerilen:
İşlemci: Intel Pentium 4 Core Duo 2.0 GHz veya üstü
RAM: 1GB veya üstü
HDD: 7GB veya üstü
Ekran Kartı: DirectX 9.0c uyumlu 256MB RAM ekran kartı
[/tab]
[/tabgroup]

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. serial1 dedi ki:

  online bir sözlük sitesinden (www.uludagsozluk.com) yazar yorumu..
  08.10.2009 tarihinden itibaren kaleme alınmaya başlanmış.

  mütemadiyen güncelleyerek tek bir entry ile hadisenin gelişimini gözler önüne sermek arzusundayım.

  ilk başta görevden göreve cengaver gibi koşarken, her görevin içeriği birbirine benzemeye başlayınca tadı kaçan oyundur. tek özelliği ana sınıfın yanına ikinci bir sınıf seçme imkanı olmasıdır. bu özelliği ile kısmen de olsa fark yaratmaktadır.

  türkçe isim bulalım derken zeka seviyelerin ortaya koyan yöneticileri ile gönlümüzde taht kurmuş oyundur. oyuncular; donsuz macera, sonsuz lag, nerede lan patch gibi isimleri daha uygun bulduklarını belirttiler tabi.. diğer taraftan bakıyorum bir ekibimiz var birlikte oynadığımız. yaş ortalamamız 32-33 falan civarında ama biz bile oyunun genel yaş ortalamasını yükseltemiyoruz. sözde 18 yaşından küçüklere yasak olmasına rağmen oyunun genel yaş ortalaması 13 bilemedin 14 civarında ve küfürbaz veletlerden müteşekkil bir topluluk. sonsuz macera yerine donsuz macera da olabilir ismi bu dangalaklar yüzünden. hatta beceriksiz yönetim ekibini de sorumsuz macera ekibi olarak anmakta ben bir beis görmüyorum. kaba bir hesap yaptım şu işe harcadığım parayla paşalar gibi wow oynardım, yine de daha ucuza gelirdi..

  zannederim beta sürecinde kullanıcılardan para alan yegane servis sağlayıcısı da bunlardır. hani beta sürecinde bir test söz konusudur, biz deneriz aksaklık varsa bildiririz, onlar da düzeltir prensip budur. ama bana diyor ki bu aksaklıkları benim için tespit edersen dahi para ödeyeceksin. oynaması sözde bedava, beta süreci parayla olan tek oyun hangisi mi? doğru yerdesin o oyun işte tam da bu oyun. bilumum ölümcül bug ile oynarsın, hizmet kalitesi sıfırın altındadır ama sen bu rezilliği dahi satın almak durumundasın. yok avrupa sunucusunda oynarım buna katlanamam mı diyorsun? alacağın ayar az aşağıda yazının sonunda sevgili kardeşim..

  bu arada forumlarında oyun hakkında en ufak olumsuz bir şey zırvalarsanız ya konu kilitlenir ya da başlık silinir. sanki komünist rusya anasını satayım kafaya bak..

  destek birimleri ise bildiğin allahlıktır bunların. işin düşmesin, oyunda bir sorun yaşamayasın zira bunlara işin düşmüşse bildiğin küfürleri rahat saydırabilmek için bir yere alt alta yazmalısın güzel kardeşim. alayını sonuna kadar hak edeceklerdir şüphen olmasın.

  8 ekim 2010 tarihi itibari ile gelen edit: oyundaki sonradan açılan sunucuların eskileri ile sözde 3 ile 6 saat arası bir operasyonla birleştirileceğine dair yapılan duyurunun üzerinden 28 saat geçmesine rağmen oyuna erişilememektedir.

  bu arada yeni açılan sunuculardaki henüz palazlanmış oyuncuları bizler gibi 2 senedir oynayan ve 52 yaması için 6 aydan fazla bekleyen, tüm yetenekleri bu süreçte maksimum seviyeye gelmiş iyi kötü cebi para, üstü ekipman görmüş adamların arasına bırakacaklar. bu oyuncular haklı olarak isyan etmişler, fakat tabi ki müthiş yönetim tarafından pek de ciddiye alınmamışlardır.

  oyunda nick değiştirmek yasak ve sözde imkansız olmasına rağmen oyun yöneticileri ile arayı iyi tutan bazı oyuncuların nickleri değiştirilmiş, hatta kalpli falan enteresan sıfatlar edinmelerine izin verilmiştir. babalarının private serverı olduğu için, geri kalan oyuncuların da alayı bunların tebası olduğu için şaşırmamak lazımdır.

  18 ekim 2010 tarihi itibari ile gelen edit:
  oyunda arka arkaya karakterler hacklenmeye başlamış, muhterem gm ekibi ise hala olayı idrak edemediklerinden bir müdahalede bulunmamışlardır. aslında hackleyen adam ayarın kralını vermiştir ama alabilecek kadar zeka lazımdır.. yönetimden nihayet cevap geldi “hesaplarınızın güvenliği size aittir”. tın dediler özetle.

  19 ekim 2010 tarihi itibari ile gelen edit:
  gün itibari ile mehteran bölüğü gibi iki ileri bir geri yardırmaktayız. ping 5.000’in altına inmediğinden oyunu oynamak mümkün görünmemektedir. ya sabır çekmeye devam ediyoruz efendim.

  9 kasım 2010 tarihi itibari ile gelen edit:
  gün itibari ile canı sıfıra düşmesine rağmen ölmeyen ve partiyi 5 defa biçen dandik bir boss’daki bug yüzünden sinir sahibi olduk. sonradan öğrendiğim kadarı ile gm yok öyle bir bug diyerek kesmeye gitmiş ve kendisinin %20si kadar olan bu boss gm’i öldürmüş. neremle gülsem bilemedim.

  24 kasım 2010 tarihi itibari ile gelen edit:
  gün itibari ile oyuna girilememektedir. sebebi tespit edilemeyen bir sorundan ötürü sunucular kapatılmıştır. yarım yamalak teknik bilgisi olan ekibin müthiş açıklamaları ve oyuncuların eleştirileri için bkz:
  [url=”http://www.facebook.com/SonsuzMaceraG1/posts/142389402479809″]http://www.facebook.com/SonsuzMaceraG1/posts/142389402479809[/url]

  26 kasım 2010
  oyunda reel para karşılığı aldığı elmaslar hesabına geçmeyince destek ekibi ile irtibata geçen arkadaşa 2 gün boyunca cevap verilmemiş, nihayetinde yasal süreçte hangi mahkemeye nasıl gidilir tadında bir yol gösterme yazısı gönderilmiştir. gün itibari ile bu arkadaş yazıyı dikkate almayıp tüketici hakem heyetine şikayet dilekçesi vermiştir.

  28 kasım 2010
  pazar günü oyunu oynamak isteyen pek çok oyuncuya inat, oyuna yine girilememektedir. oyuncuların ne zaman girilir diye sormalarına karşın henüz bir açıklama da gelmemiştir. 27 kasım gecesinden 29 gecesine geçtiğimiz şu saatlerde oyun 2 gündür oynanamakatadır. oyuncuların konu ile ilgili şikayetleri ve yöneticilerin kıvırtmaları için bkz:
  [url=”http://www.facebook.com/SonsuzMaceraG1/posts/115066011893924″]http://www.facebook.com/SonsuzMaceraG1/posts/115066011893924[/url]
  29 kasım 16:00 itibari ile halen oyundan haber alınamamaktadır.
  29 kasım 22:00 itibari ile anca gelmiştir.
  30 kasım günü yine uzunca bir süre oyuna erişim sağlanamamış, ardından oyun açılmış ve alışılageldiği üzere oyun yöneticilerinden bir açıklama yine alınamamıştır konu hakkında.
  1 aralık günü firma yetkilileri suya sabuna dokunmayan bir açıklama yaparak sözde görevlerini yerine getirdiler. dediklerine göre sıkıntı çekmeden mutlu olunamıyormuş. abd ve avrupa sunucularında bu iş sıkıntı çekmeden neden yürüyor, sıkıntı çekmek için neden para veriyoruz ve benzeri daha bir çok soru soran oyuncular her zaman olduğu üzere cevap yerine havalarını aldılar.
  6 aralık itibari ile kısa (!) bir bakıma alınan anadolu sunucusundan 14 saattir haber alınamamaktadır.. 2 gün sonra şükürler olsun sunucuya ulaştık. bu arada yetkili bir arkadaş firmanın alt yapısına saldırıldığı için bu sıkıntının yaşandığına dair bir açıklama yaptı. ulan madem öyle neden günlerdir ttnet altyapısının sorunu biz ne yapalım ayağı çekiyorsunuz diye soranlara ise tabi ki bir cevap verilmedi..
  23 aralık itibari ile gm’ler açık arttırmadan belli şahısların koyduğu elmasları akla hayale gelmeyecek fiyatlarla çekmiş, ardından da oyunda çifte elmas kampanyası başlamıştır. soytarılığın, adam kayırmacılığın, bok yemenin dozu gün geçtikçe artmaktadır. iyi bir olay yaşansa onu da yazsam diyorum buraya ama maalesef..
  24 aralık itibari ile sözde gece saat 01:00’da başlayacak ve 1 saat sürecek bakımı da eline yüzüne bulaştıran teknik ekip yüzünden saat anca akşam 19:00 sularında oyuna giriş açıldı, bu arada kolpa nickler alarak dünya kanalından söven bazı liseli ergen gençleri susturmak mümkün görünmüyor, oyunda gm olsa hop lan der belki ama yok elbette..
  29 aralık itibari ile gm’ler yine eş dost ahbabın arttırmadaki elmaslarını fahiş fiyatlarla çekmeye devam etmekte, oyuna para pomplamaktalar. para sürsek enflasyon olur fiyatlar uçar gibi bir basit denklemi kuramadıklarından yada haince kurduklarından olsa gerek oyuncular arası uçurum artmaktadır. bu arada oyunun en büyük 3 klanından birisi komple abd sunucusuna geçme kararı alarak oyunu bırakmıştır. geçen arkadaşlardan birisi ticket attım hemen gm oyuna girip sorunumla ilgilendi dediğinde ana avrat türk gm’lere en seri şekilde ilgisizliklerinden ötürü düz gitmekte ben bir beis görmedim. hıyarlığa devam genç gm’ler hadi bakalım..
  22 ocak itibari ile gelen edit: oyuna saat 14:00’dan beri ulaşılamamakta, aradan 13 saat geçmesine rağmen henüz bir açıklama da alınamamaktadır yetkililerden. 23 ocak 16:50 itibari ile oyun açılmış fakat bir açıklama yapılmamıştır durumla ilgili.
  26 ocak itibari ile oyuna yine ulaşılamamaktadır. sözde bir müjdeli haber veren oyun yetkilileri bu şeklide o sözde güzel haberin intikamını almış oldular. konu ile ilgili oyuncuların çemkirmeleri ve yöneticilerin cevap vermemeleri için bkz:
  [url=”http://www.facebook.com/SonsuzMaceraG1/posts/150653691655246″]http://www.facebook.com/SonsuzMaceraG1/posts/150653691655246[/url] (oyun akşam 20:00 sularında yine kendiliğinden gelmiş açıklama falan tabi ki yok)
  2 şubat itibari ile ping 5.000’in altına inmemekte ama insafından üst sınır olarak 250.000’i de geçmemektedir. süper hizmet kalitesi.

  ——————————————————————————————————–
  emeğimi yakmak pahasına, yönetime lanet ederek oyunu bıraktığımdan daha fazla güncelleme yapamayacağım.
  ——————————————————————————————————–

  tavsiye olarak avrupa sunucusunu önermek isterdim ama türkiye temsilcisi tarafından o sunucudan türk ip’leri banlattırıldığı için bu mümkün değildir. mecburuz ya bunların muhteşem (!) hizmetleri ile sinir sahibi olarak bu oyunu oynamaya.. bu yüzden abd sunucularına yönelinmesi ve türk sunucusuna bulaşılmaması salık verilir.

  ———————————————————————————–
  aynı adresten bazı yorumlar:
  * erkek charların hepsinin gay gibi çizildiği oyun.
  *türkçe versiyonu son derece kötü ve ilgisiz bir gm takımına sahip mmorpg oyunu.
  *açık parfüm mantığının oyun olmuş hali.
  *aşırı derecede dengesiz ve destekçi gm ler ile dolu olan dandik bir oyun. oyuncular arası kalite ise tartışılmaz, tam bir rezalet.
  *yöneticileri tarafından dünyanın en az ilgilenilen oyunu. saldım çayıra mevlam kayıra hesabı oyun kendi kendine sürüp gidiyor.
  *ynı zamanda gelmiş geçmiş en berbat yönetime sahip oyundur. tarafımızdan çok sövülmüştür. o kadar çok lag olur , sonrasında oyun bakıma girerki düzeldiğinde de yönetimin bakımda sadece ekrana baktıklarını anlamamak mümkün değildir. sorun için ticket atarsınız cevap gelmez. ola ki charınız soyuldu , şifre değişimi istediniz. ”avucunuzu yalarsınız!” diyor ve bu entryi burada bitiriyorum.
  ——————————————————————————–
  ekşisözlük adresinden bazı yorumlar
  * türk serverındaki eksiklikler, genel kanaldaki seviyesiz muhabbetler (sanırım yaş ortalaması oldukça düşük) sebebiyle avrupa serverına geçtim. kalabalık, hatasız, insanlar kibar ve yardımsever. oh be. oyun şimdi kendini buldu.
  *oynanacaksa eu serverlarında oynanması gereken oyun. bug sayısı daha az, patch ve expansionları daha önce tecrübe ediyorsunuz. diğer oyuncular da gereken her türlü yardımı yapıyor. özellikle bir guilde girince neredeyse hiç derdiniz kalmıyor. 2. class’ı kasması bazen işkence olsa da güzel oyun.
  *birilerinin hangi sitelere gireceğimizi söyleyip bizi ebleh yerine koyması yetmiyordu, oynadığımız oyun da bütün avrupaya hizmet veren serverlarından türkiye’yi banladı, ne çileymiş arkadaş.
  *bir an önce facebookta yaptığı gereksiz promosyonlardan vazgeçmesi gereken oyundur.
  *yaptıkları boss eventler gösteriyor ki sonsuz macera game masterları bu oyundan zerre anlamıyorlar , uğraşıp zevk alınarak gelinecek son zindanların bosslarını bu eventlerde ortaya çıkarıp , aylarca elde edilemeyecek itemları oyuna sokmuşlardır.
  ——————————————————————————–
  itüsözlük adresinden bazı yorumlar
  *türk oyuncularının avrupa sunucularına girememesi için ip ban uygulanan oyun.

  forumlarında öğrendiğim kadarıyla, oyunun dağıtımcılarından frogster ınteractive avrupa sunucularını işletme lisansına sahipken, gamersfirst türkiyede sunucu işletme lisansına sahip. türk sunucuları beta aşamasındayken, avrupa sunucularında oyunun 3.bölümü oynandığı için çoğu turk oyuncu avrupa ve amerika serverlarini tercih ediyordu. gamersfirst avrupa sunucularında oynayan türkleri, türk sunucularına çekmek için türk sunucularını iyileştirmek yerine, frogster’i baskıyla ‘ip ban’ uygulamaya zorladı.

  tahmin edileceği üzere bu kanunsuz uygulama ters tepti. oyun için eşyalara para harcayan, oyuna zaman harcayan ve avrupa sunucularında arkadaş edinen türk oyuncular türk serverlara geçmek yerine vpn kullanarak avrupa sunucularında oynamaya devam ediyorlar.
  *dedim türk clientini indireyim onu indirdim bir girdim kimse yok.
  —————————————————————————————

  ŞÖYLE KABACA BİR TARAMA YAPIP VATANDAŞLAR BAĞIMSIZ PLATFORMLARDA OYUNLA İLGİLİ NE DEMİŞLER DİYE BAKINCA ZATEN DURUM YETERİNCE AÇIK ŞEKİLDE GÖRÜLÜYOR GİBİ. HALA BAŞLAMAK İSTEYEN DE KENDİ BİLİR ELBETTE.

  http://www.runesofmagic.gen.tr/forum/sonsuz-macera-hakkinda-ne-dediler-t-64.html
  http://runesofmagictr.blogspot.com/2011/02/sonsuz-macera.html
  http://www.frmtr.com/sonsuz-macera/3889125-tr-sunucusuna-baslamamak-icin-sebepler.html#post36937423
  http://www.turkmmo.com/runes-of-magic/885736-tr-sunucusunda-baslamamak-icin-sebepler.html#post3333602
  http://www.oyundestek.biz/rom-tr-sunucusuna-baslamamak-icin-sebepler?pid=150224#pid150224

 2. Meric dedi ki:

  M4l oyun güzel oynamadan bilemessin gayet güzel ama TR SİNİ oynamıcaksın en kaliteli oyunlardan

 3. xd_paranoyak_xd dedi ki:

  ben bu oyunu oynamakn istiyom bunu beğendim

 4. TimeToDie dedi ki:

  Tr ‘si oynanmıyacak bir oyun haline getiren Gm ve tayfalarından oluşan bir oyun bu boşuna zaman ve paranızı harcamayın derim @serial1 yazdıkları doğrudur …

 5. gazi dedi ki:

  bu oyunu sevdim ama bu yazılanlardan sonra abp serverlarında oynarım artık ( ama ingilizcem çok kötü 🙁 )

 6. wrath dedi ki:

  Bu oyunun yayın haklarını aeria games aldı. Mayıs ayında baslatıcaklar oyunu. Yıllardır gelmeyen 62 patchi ile birlikte.

 7. TheGangster dedi ki:

  bu oyuna RPGciler eskiden çok fazla ilgi duyarlardı fakat cengizhan 2 çıktığından beri sonsuz maceranın oyuncuları azalmaya başladı ve cengizhan 2 nin oyuncuları çoğalmaya başladı.Yani bence artık sonsuz macera antika oldu.

 8. özgür dedi ki:

  valla benim mmorpg oyunlarına başladığım oyun bu ama ben tabiki o zamanlar oyunu saramadığım için yaklaşık 15-20 dk sonrasında bırakmıştım ki o yazıları okuduktan sonra bıraktığıma sevindim 😀