Counter Strike: Global Offensive (CS:GO)

Bu inceleme 11 yıl önce eklendi.
admin
Counter Strike: Global Offensive (CS:GO)
 • Grafik
  7.1
 • Ses
  7.7
 • Hikaye
  8.3
 • Oynanabilirlik
  7.9
 • Genel Puan
  7.5

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]

Counter-Strike: Global Offensive

Counter Strike: Global Offensive İnceleme

“Abi, yeni bir oyun çıkmış. Karşılıklı takımlarda elinde silahlarla savaşıyorsun. Teröristlerle – Polisler var, kapışıyorsun. Çok süper oyun.”

FPS oyunlarının efsanesi. Gönüllerdeki değerlerini hiç kaybetmeyen, önemini yitirmeyen bir oyun.

Half-Life’a bir eklenti olarak çıkan oyun daha sonraları hiç beklenmeyen bir şekilde değer kazandı ve Valve’ın değerlendirmesiyle daha da büyüdü. Peş peşe çıkan versiyonlar sayesinde bir zamanların internet kafelerinin en çok oynanan oyunu haline geldi.

Takımlar kuruldu, maçlar yapıldı, turnuvalar düzenlendi ve daha birçok şey…

Daha sonları çıkan diğer oyunlar (Call of Duty serisi gibi) Counter Strike‘ın önüne geçmeye başladı ve bir süre sonra gerçekten de yerini aldı. Artık kafelerde Counter eskisi kadar oynanmaz oldu. Diğer oyunlarda bulunan yenilikler, silah çeşitliliği (tank, uçak kullanmak vb) oyuncuların yön değiştirmesine sebep oldu.

Günümüzde oyuncular artık daha kolay maç bulmak, oyun hesabının istatistiğini tutmak, arkadaşlarıyla iletişime geçmek, dünyada bulunan diğer oyuncularla daha etkileşimli bir halde olmak istiyor. Bunun için de oyun yapımcıları çeşitli araçlar geliştirdi. Kendi sunucularını kurdular ve oyuna başladığınızda aldığınız bir hesap sayesinde diğer oyuncularla direkt olarak etkileşim haline geçebiliyorsunuz. İşte Valve da Counter Strike‘ı böyle bir hâle soktu.

Steam üzerinden satın alarak oynayabileceğiniz Counter Strike serisinin mevcut son oyunu Global Offensive, Steam hesabınızla direk bağlantılı hâlde. Maç aratma işleminiz de Steam sunucuları sayesinde artık çok kolay. Zaten bu tür özellikleri Call of Duty ve Battlefield serilerinden tanıyoruz.

Modlar; Oyun, eski alışık olduğumuz versiyonun biraz daha süslenmiş hali gibi duruyor. Yeni bir görünüm kazandırılmış olması, tek yeniliğin bu olduğu anlamına gelmiyor elbet. Single Player kısmı için çeşitli modlar eklenmiş. Oyun zevkinize göre bu modlardan birini seçerek oyuna başlayabilirsiniz.

Botlar; Alışık olunduğu üzere oyunda botlar yine var. Eski oyunlardan hatırladığınız botlar gibi yapay zekâdan yoksun değiller, botların üstünde gerçekten önemle durulmuş. Üst düzey oyuncular için yine de yeterli olacaklarını zannetmiyorum; ancak oyun zevkinden mahrum kalmayacağımız ortada.

Silahlar; pek fazla bir değişiklik olmamakla beraber, oyuna eklenen Molotof kokteyli büyük bir artı. Tünellerin giriş ve çıkışlarına atıldıklarında taktiksel olarak önem kazanıyorlar. Diğer taraftan silahların görüntü ve sesleri haricinde pek bir değişiklik yok.

Haritalar; Yeni oyunda, eski oyunu aratmayan haritalar aynen geçirilmiş. Aztec, Dust, Dust 2 vb gözde haritalar yine var; ancak bunlara birkaç küçük yenilik de eklenmemiş değil. Yeni haritalarda oyun hem daha eğlenceli, hem de daha taktiksel duruyor. Nostaljiyi yakalarken yapılan bu küçük değişiklikler oyunu ve haritaları cazip hâle getiriyor.

Karakterler; Yeniliklerden biri de burada karşımıza çıkıyor. Oyunda karakter çeşitliliği bir hayli fazla. Değişik tipte karakterler mevcut. Klasik karakterler tabii ki unutulmamış.

Çevre; Yeni oyunda çevre göze batacak derecede geliştirilmiş. Artık eskisi gibi tek tip duvarlara rastlamak zor. Bu konuya Valve’ın verdiği önem göze çarpıyor. Güzel bir yenilik olmuş.

Counter Strike: Global Offensive‘in kötü yanlarına gelirsek; yeni oyunun can sıkıcı ilk tarafı ücretli oluşu. Oyun daha önce de belirttiğim gibi Steam üzerinden satın alınıyor ve güncel fiyatı şuan 14,99$ olarak satışta. Bu fiyat getirilen yeniliklere bakılınca biraz yüksek duruyor.

Oyunun diğer kötü yanı ise, maalesef Counter Strike: Global Offensive‘de ağzımız açık kalacak ya da şaşıracağımız herhangi bir yenilik yok. Yani daha iyi grafikler, çevre düzenlemeleri, haritalara yapılan eklentiler vb geliştirmeler haricinde herhangi bir yenilik görmüyoruz.

Tüm bunların haricinde yine de Efsaneye saygı duyarak oynamak istiyorum diyorsanız, hiç beklemeyin derim.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Windows XP SP2
İşlemci: 3GHz Intel veya AMD işlemci
RAM: 1GB (Win XP), 2GB (Win Vista, 7)
HDD: 6 GB
Ekran Kartı: DirectX 9 destekli 256 MB Nvidia 8000 veya AMD 3000 serisi

Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
İşlemci: Çift çekirdek Intel veya AMD işlemci
RAM: 1GB (Win XP), 2GB (Win Vista, 7)
HDD: 6 GB
Ekran Kartı: DirectX 10 destekli 512 MB Nvidia 400 veya AMD 5000 serisi
[/tab]
[/tabgroup]

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. orhan dedi ki:

  Çok güzel bi oyun olduğu düșünü yorum