Prime World

Bu inceleme 11 yıl önce eklendi.
admin
Prime World
 • Grafik
  7.4
 • Ses
  6.2
 • Hikaye
  7.7
 • Oynanabilirlik
  5.9
 • Genel Puan
  6.8

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]Prime World

Prime World İnceleme

Online oyun piyasasında yeni yeni gelişmeye başlayan MOBA tarzı, eğlenceli oyun sistemi ve diğer oyun tarzlarına göre daha düşük bütçeli oyunculara hitap ettiği için oldukça ilgi görüyor. Bu oyunlar arasında bulunan Rus yapımı Prime World, Nival firması aracılığıyla yayınlanıyor. Tüm içeriği Türkçe olan ve Türk sunucusu bulunan Prime World, strateji ve MOBA tarzını harmanlayarak farklı bir oyun sistemi yaratmaya çalışmış ve bunda gayet başarılı da olmuş.

Farklı oyun sisteminin yanında etkileyici grafikleriyle de oldukça başarılı bir yapım olan Prime World‘de 2 farklı ırk ve 30 farklı karakter bulunuyor. Diğer MOBA tarzı oyunlara göre az sayıda karaktere sahip olan Prime World‘de ilerleyen zamanlarda oyuna farklı karakterlerin ekleneceği söyleniyor.

Irklar:
Dok İmparatorluğu
Adornia Krallığı

Birbirine düşman olan bu ırkların, oyun içerisindeki savaş bölgeleri, kaleleri, askerleri farklı. Bunlar haricinde güç bakımından 2 ırk arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Ayrıca 2 ırkın kahramanlarının görüntüleri farklı ama tüm özellikleri ve yetenekleri aynı.

Oyunda sizin sahip olduğunuz bir kale bulunuyor. Bu kaleyi geliştirebiliyor ve aynı strateji oyunlarında olduğu gibi yapılar üretebiliyorsunuz. Kaleniz seviye atlayabiliyor ve seviyesi geliştikçe kahramanlarınız için yarar sağlayacak yapılar üretebilir, daha fazla gümüş kazanarak yeni kahramanlar satın alabilirsiniz. Kale içerisinde üreteceğiniz prime kristaller aracılığıyla yetenekler elde edebilir ve bu yetenekleri kahramanlarınıza ekleyebilirsiniz. Kale içerisindeki yapılar geliştirildikçe daha hoş görünümlere sahip oluyorlar. Kale ve savaşlar sonucunda; gümüş, iplik, kauçuk, mantar ve prime kristal olmak üzere 5 farklı kaynak elde edebilirsiniz. Prime kristaller yetenek üretiminde, gümüş kahraman alımlarında, iplik, kauçuk ve mantarlar ise yapılarınızı geliştirmede kullanılıyor. Ayrıca gerçek para harcayarak oyun içerisinde altın da elde edebilir ve bu altınlar sayesinde kahramanları çok daha hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Her kahramanın seviyesi ve reytingi bulunuyor. Kahramanlarınızın seviyesini savaşlara katılarak arttırabilirsiniz. Kahraman her seviye çıkışında aynı MMORPG oyunlarında olduğu gibi statü puanı kazanıyor ve bunları istediğiniz gibi dağıtabiliyorsunuz. Reytingler ise kahramanınızın tanınmışlığını arttırıyor ve her savaş kazandığınızda kahramanınızın reytingi artıyor savaşı kaybettiğinizde ise kahramanınızın reytingi düşüyor. Kahramanınızın reytingi arttıkça karşı ırktan daha güçlü oyuncularla savaşabiliyor. Savaş aramalarında oyuncu eşleşmeleri reyting esas alınarak yapılmış. Yani sizin reytinginiz yüksekse reytingi çok düşük bir oyuncuyla değil reytingi size yakın bir oyuncuyla karşılaşıyorsunuz.

Prime World’de kahramanların yetenek ağacı bulunuyor. Kahramanınızın ana yetenekleri dışında bulunan pasif yeteneklerini savaşlar sonucunda elde ettiğiniz ve kendi ürettiğiniz yeteneklerle değiştirerek kahramanınızı çok daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Kahramanlar üst üste savaştıktan bir süre sonra yoruluyor ve dinlenmesi gerekiyor. Kahramanların yorgunluğunu gidermek için onları kale içerisindeki hamama göndererek dinlenmelerini ve tekrar savaşa girmelerini sağlayabilirsiniz.

Oyuncular savaş sırasında yetenek ağacında bulunan yetenekleri kazandıkları prime’lar aracılığıyla açabiliyor. Bu prime’ları savaş esnasındaki düşman askerleri ve düşman kahramanları öldürerek elde ediyorsunuz. Gelişimi zor olan karakterler ise savaşta iken ilk başta oyun alanı denilen bölgede mini bir oyun oynuyor ve bu oyunda ilerledikçe fazla miktarda prime kazanabiliyor. Böylece gelişimi zor olan karakterler ilk başta burada gelişip sonradan savaşa katılabiliyor.

Farklı miktarda oyun moduna sahip Prime World‘de oyuna her geçen gün farklı oyun modları ekleniyor. Ayrıca savaşlar diğer MOBA tarzı oyunlarının aksine oldukça uzun sürebiliyor. Savaşlarda teslim olma sistemi de bulunuyor. Bu sayede yenileceğinizi düşündüğünüz zaman oylama başlatabilir ve oyunu daha fazla oynamadan teslim olabilirsiniz. Prime World yapımcıları bilgisayar başında uzun vakit geçiremeyen oyuncuları da düşünerek ileri karakol modunu da oyuna eklemiş. Bu mod diğer modlara göre çok daha kısa sürüyor. Bu sayede fazla vakit harcamadan da oyundan zevk alabiliyorsunuz.

Not: Teslim olma oylamasının belirli bir süresi bulunuyor ve bu süreden önce teslim olma oylaması başlatamıyorsunuz.

Prime World aldığı bir çok ödülle de 2012 yılının en iyi oyunlarından biri olduğunu gösteriyor. Birçok farklı özelliği yanında oyuncuların kahramanlarına kendilerinin yön vererek daha kişisel bir kahraman yaratmalarının sağlanması ve MOBA tarzını başarılı bir şekilde stratejiyle birleştirilerek farklı oyun sisteminin oluşturulması Prime World’ü oldukça başarılı bir yapım olarak karşımıza çıkarıyor. MOBA tarzını seven ve daha farklı bir şeyler arayan oyunculara Prime World’ü kesinlikle denemelerini tavsiye ederim.

Not: Şuan oyuncu sayısı az olduğu için Rus oyuncularla birlikte savaşıyorsunuz. İleride sadece Türk oyuncularla birlikte oyunu oynayabileceksiniz. Oyunun seslendirmeleri tamamen Türkçe ve her karakterin kendine ait farklı seslendirmeleri bulunuyor.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Windows XP SP2, Windows Vista SP1 veya Windows 7
İşlemci: 2.0 GHz Pentium 4
RAM: 1 GB
HDD: 4 GB
Ekran Kartı: GeForce6600 GT (Radeon X1300) 128 MB VRAM

Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows XP SP2, Windows Vista SP1 veya Windows 7
İşlemci: 3.0 GHz Core 2 Duo
RAM: 2 GB
HDD: 4 GB
Ekran Kartı: GeForce 8800 (Radeon HD 3850) 512 Мб VRAM
[/tab]
[/tabgroup]

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. Ali Hasan Dere dedi ki:

  Ne kadar iyi oldugu söylense de bir League of Legends değil . Oynamıştım bu oyunu kendi köyünü felan kurma olayı tamamen garipleştirdi olayı . Ayrıca oyun o kadar kullanışlı değil . Yetenek bölmeleri karakter alım-satım .

 2. özgür dedi ki:

  ali zaten – yanlarına bakarsan yeterince açıklaması yok ayrıca görevleri yaparak level atlıyosunuz üstüne bide girdiğiniz savaşlarda xp kazanmıyosunuz yaptığınız 2 görevde mesela 10 level iken 11levele kolayca geçebiliyosun-bunun yanı sıra maçlar tabiki lol (league of legends) kadar heyecanlı olmayıp 10-15 dk içersinde bitebiliyor ama oyunda en az 3 ten fazla mod olması oyunun iyi yanına olanak veriyor Kİ! lol deki gibi de sihirdar büyüleri olmuyo ve oyun esnasında karakterin level atlaması da kolay,prime denilen deneyim puanlarınız yeterli olduğunda karakterinize 10 level birden bile atlatabiliyorsunuz, Bi konu daha var ayrıca lol – dotA – WoW – HoN gibi younlardaki gibi param dolsun item alayım derdi yok, bunun yerine savaşa girmeden karakterinize savaşlardan kazandığınız aktif-pasif yetenekleri , yine savaşlardan kazandığınız destek itemlerini dizebiliyosun buda oyun esnasında basede fazla zaman geçirmeni engelliyor ayrıca oyunun marketinde de ışınlanma tomarı adlı item ile en uzak (kule bayrak vs.) gibi yerlere ışınlanıp rakiplerinize rahatca Gang atabiliyosun oyunlara bu açıdan da bakmak lazım değil mi ? 😀

 3. Emre Yolyapan dedi ki:

  1.si oyunda görevleri yaparak filanb ilerlenmiyor oyunda toplarsan max 15 tane görev var(: bu görevlerde sadece ilk levellerde çıkıyor.Ondan sonra hiç görev yok ve sadece savaşlara girerek kasabiliyorsunuz.Birden karkateri 10 leve latlatma diye birşey mümlün değil prime kasmak o kadar kolay dğeil.En düşük oyun 15-20 dk arası sürüyor genel itibariyle oyunlar otalama 30-40 dk arasında geçiyor.Bazı oyunlar 1 saatten bile fazla sürebiliyor.
  2.si savaş sonucunda kazandığınız yetenekler sayesinde karkaterinizi daha iyi bir hale getirebiliyor ve kendinize ait karkaterinizi kişiselleştiriyorsunuz.
  Oyunda istediğin yere ışınlanma diye birşey yok bunu yapabilmek için ışınlanacağınız yerin sizin bölgeniz olması lazım bu bölgeyi elde edebilmek içinde o bölgenin bayraını çekmeniz gerekiyor.
  Oyundaki enbüyük sorunun karakterler arası dengesizlikler olduğunu söyleyebilriim bunun haricinde prime worldun çok iyi bir oyun olduğunu söyleyebilriim.

  • özgür dedi ki:

   1.si ben zaten ışınlanma konusunu (kule bayrak vs. ) diye açmıştım
   2.si prime kasmak o kadar da zor değil 1grup minyon ile yaklaşık 350 prime rahat kasabilirsin (10 lwl fln atlatma olayı primeleri harcamayıp bir anda yeteneklere vermekle ilgili :D)
   3.sü görevlerle olan olay ben şu anda 10 lwlim ve hala 3 yapamadığım görev var ve bunları yaptığım anda da 11 lwl olacağıma eminim :D)
   4.sü o 30-40 hatta 1 saat süren maçlar bu oyun için fazla geçerli değil (oyunu kötülemiyorum ,bende oynuyorum :D)o maçlar genellikle LoL-dotA-HoN-WoW gibi oyunlar için geçerli

   EDİT: Ben hala savaşlara girip çıktığımızda LORD DENEYİMİ kazanıyormuyuz bilmiyorum

   SORUNUM: savaşı kazanıp kaybettikten sonra kapat tuşuna bastığımızda bütün oyun kapanıyor ve baştan açmak zorunda kalıyorum bunun bi çözümü varmı ?

   Special:Konu için teşekkürler yanıt verdiğin için mutlu oldum 🙂

 4. Emre Yolyapan dedi ki:

  Valla bnde 33 levelim inan 10 tane oyun oynuyorsam 1 tanesi 20dknın altında 2 tanesi filan yarım saate yakın 6-7 taneside en az yarım saat sürüyor.Bunlardan bazıları 50dkyaı buluyor.aMA DFÜŞÜK LEVELLERDE GENELDE OYUNCULAR OYUNDNA ÇOK ÇIKIYOR VE BAZI TAKIMLAR AZ KİŞİ KALIYOR.BUNA ZATEN YENİ BİR KAHRAMAN ALIP ONU BAŞTAN KASSINCA SIKÇA ŞAHİT OLUYORUM 3 OYUN ÜST ÜSTE 3 KİŞİ OYNADIĞIMIZI HATIRLIYORUM(:İlerleyen levellerde rakipler daha dişli ve kazanmak için daha umutlu olduğu için oyunlar çok daha uzun sürüyor bunu zamanla sende anlayacaksın.Görevler çok az oyunda genelde level atlatmazlar sadece ilk levellerde görevlerin verdiği xp fazla geliyor ilerki levellerde görevlerden aldığınız xpler %1 bile vermiyor zaten ilerki levellerde tek tük görev var.

  Lord deneyimi derken neyi kasdettiğii anlşamadım ama kahramanların puanları var bu puan savaş kazandıkça artıyor ve buna bağlı olarak rütbenizde artıyor.

  sorunundada sanrıım savşa bitince ödül kısmı çıkınca kapat yazan yere tıklayınca oyun kapanıyor demek istedin ama bende böyle birşey olmuyor kapat deyince kaleme dönüyorum.Bunu oyunun destek birimine sorarsan yardımcı olurlar.İyigünler

  • özgür dedi ki:

   ilgilendiğin için sağol 😀 lord deneyimi dediğim kale seviyesi oalrak da geçiyormuş araştırdım 😀

 5. sandaikitetsu33 dedi ki:

  Beyler KahladBinWaleed benim ismim TDT clanındayım 2 teğmen 6 tane çavuşum var sağlam oyuncular varsa grup yapalım rusları ezelim 🙂

 6. Alp dedi ki:

  ciddi anlamda fazla karıştırmışlar oyunu …

 7. cavcav dedi ki:

  acıkcası bu oyun hic tavsiye etmem pc kırcak durma bile gelirsinz oakdar puan kasyorsun oyun cok dc verip duryor puanlar teknik sorun cokboşa gidyor berbat hata ötesi sinir bozucu oyun tafsiye etmiyorum:( teknik sorun cok oyunda

 8. hasan alp dedi ki:

  epey keyifli aslında ama kac eksiklik var birazdaha dikkate alınsa süper

 9. özgür dedi ki:

  aslında cidden kötü oyun diyemessiniz çünkü bi moba (multiplayer online battle arena) oyunu yaratmak onu sürdürebilmek çok önemli bir mesele türkiye’den de böyle bir oyun isterim açıkçası fakat bizim türk halkımız genellikle LoL , DotA oynadığı için buna kalkışacak birinin olacağını sanmıyorum 😀

 10. Demir Özyurt dedi ki:

  kesinlikle deneyin çok değişik ve eğlenceli 5e 5 kale savaşları 3 e 3 ileri karakol ve dragon wall gibi kısıtlı savaş haritaları olsa the savaş sınırı yok ve karakter çeşitliliği çok kısacası oynamaya değer 🙂

 11. Ahmet Can dedi ki:

  Bu oyunu ben de uzun süredir oynuyorum ve kesinlikle denemenizi öneririm.
  Başladığım günden bu yana, ortalama olarak ayda bir kez büyük yenilikler geliyor. Oldukça yeni bir oyun olmasına rağmen kahraman çeşitliliği fazla ve sürekli olarak da yeni kahramanlar, yeni oyun modları, yeni skinler ekleniyor.
  Oyunda hem kalenizi geliştirerek, hem de yaptığınız savaşlarla Lord Deneyimi elde edebiliyorsunuz.
  Bence en güzel yanı, yetenek sistemi sayesinde, diğer oyunlardaki gibi, her kahraman için belirli itemler dizmek yerine, kendi oynayış biçiminiz veya takımınızın ihtiyacına göre kendi kahramanınızın neredeyse tüm özelliklerini değiştirerek, tamamen kendinize ait bir kahraman yaratabilme imkanı olması.
  Oyun modlarına gelince:
  1- Sınır Modu: 24 Saat açık olan 5×5 standart oyun modu
  2-Dragonwald : Günün belirli saatlerinde açılan PvE + PvP karışık 4×4 oyun modu
  3-Kıyamet Modu: Rakip takım oyuncularını ve askerleri kestiğinizde zombi olarak tekrar canlanarak sizin tarafınızda savaştıkları ilginç bir 5×5 oyun modu
  4- Vatan Toprağı: Daha çok savunmaya dayalı ve sizin toprağınız olan alanlarda ekstra güç ve defans kazandığınız 5×5 oyun modu, bir tür bayrak savaşı
  5- Uzun Eşek: bu tip oyunlarda daha önce hiç rastlamadığım türden eğlenceli bir 5×5 mod, Bu moda girerken seçtiğiniz kahraman, oyuna girdiğinizde takımınızdan bir başka kişi tarafından yönetiliyor ve siz de yine takımınızdan bir arakadaşınızın seçtiği kahramanını yönetiyorsunuz. Böylece farklı şekillerde geliştirilmiş kahramanlarla oynama imkanı buluyorsunuz.
  6- Alıştırma modu- burada mevcut sınır modunu tek başınıza, botlarla birlikte botlara karşı oynayarak kahramanızı test etme imkanı buluyorsunuz
  7-İmtihanlar: geçtiğimiz hafta eklenen bu yeni oyun modu ise tamamen PvE, yani başka oyunculara karşı değil, arkadaşlarınızla birlikte yaratıklara karşı mücadele ediyorsunuz.
  8-İleri Karakol: Hızlandırılmış 3×3 oyun modu.

  İleri Karakol modu haricinde savaşlar ortalama 20- 30 dakika sürüyor, İleri karakol modunda ise hızlı gelişim ve tek hat olması nedeniyle ortalama 15 dakikada savaş tamamlanıyor.

  Görevler:
  Oyunda sadece oynanışı öğretmek amacıyla konulmuş az sayıda görev var. Yani hiç bilmeyen bir oyuncu, bu görevleri yaparak oyun içinde neyi nasıl yapması gerektiğini öğreniyor. İleri seviyelerde, sadece yeni bir özellik veya harita eklendiğinde onunla ilgili yeni bir görev geliyor.

  Diğer Moba tarzı oyunlardan farklılıkları:
  1-Savaş haritası içerisine yerleştirilmiş olan oyun alanı sayesinde, Zuma oynayarak çeşitli scroll’lar boyayıp takım arkadaşlarınıza gönderebiliyorsunuz. Bu scrollar oyunun kaderini ciddi şekilde etkileyebiliyor. Örneğin: bir tanesi kullanıldığında kısa bir süre, etki alanı içerisinde bulunan müttefiklerin güç ve defansını ciddi oranda artırıyor, bir diğeri kullanan kahramanın hp’si azaldığında zamana yayılmış şekilde yeniden dolmasını sağlıyor. bir başkasını kullanan kahraman kısa süreliğine kendi ikizini oluşturuyor ….
  Bu scrolları oyun içerisinde prime karşılığında orman marketlerinden de satın alabiliyorsunuz.
  2- Kalenizi geliştirerek hem savaş öncesinde kahramanlarınızın yetenek kombinasyonlarını belirleyebiliyorsunuz, hem de kalede yetenek üretimi yapabiliyor ve bunları kullanacağınız zamana kadar saklayabiliyorsunuz.
  3-Kaledeki kahramana yönelik binalar sayesinde kahramanlarınızın mevcut statlarına katkıda bulunabiliyorsunuz.
  4- Kendi klanınızı kurup veya mevcut bir klana katılıp diğer klanlarla rekabet edebiliyorsunuz ayrıca klanınızı geliştirerek, tüm üyelerin tüm kahramanlarına ve kaledeki üretimlerine katkı sağlayabiliyorsunuz.
  5- Sosyal medya bağlantısı sayesinde, zaten sosyal ağınızda ekli olan arkadaşlarınız oynuyorsa oyun içerisindeki arkadaş listenizden durumlarını takip edebiliyorsunuz.
  6- Savaşa katıldığınız kahramanınız teğmen veya daha üst bir rütbeye sahip ise, oyun araması yaptığınızda, karşınıza çıkacak en yüksek rütbeli kahraman ve takımınızdaki mevcut kahramanlara göre, kahraman seçiminizi değiştirebileceğiniz bir hazırlık dönemi mevcut.
  7- Oyunda olamayacağınız süre için veya oyunda olsanız da belirli süre oynamayı düşünmediğiniz kahramanlar için, kahramanlarınızın deneyim kazanmalarını sağlayabileceğiniz, çeşitli kaynaklar ve yetenekler elde edebileceğiniz 8 saatlik görevlere gönderme imkanı mevcut

  Daha bir çok farklılık mevcut. Özetle şunu diyebilirim ki, sosyal oyunların arkadaşlarınla birlikte oynama özelliği, mini oyun eğlencesi, browser oyunlarının kale geliştirme zevki, moba’nın savaş heyecanı … hepsi tek bir oyunda birleşmiş ve Prime World ortaya çıkmış.

 12. tayfun dedi ki:

  nedır bu lol takıntısı arkadas lol a benzemıyor dıyorlar benzemıyecek tabıkı lol cokmu matah bır oyun hayır .. ve lol benzerı oyunlar onun gıbı olmak zorunda degıl herkez lol sevmek zorunda degılkı bana sorarsan lol kendını gelıstıremıyen durmadan yenı herolar ıle ınsanları kandıran dandık bır oyun hiç bır yenlık yok oyunda 15 yas altı oyunu durumda hepsı o zaten bızım turkler bulastıkdan sonra hiç ama hiç tadı kalmayan bır oyun budur.. baska oyunlar deneyın derım