Warframe

Bu inceleme 11 yıl önce eklendi.
Warframe
 • Grafik
  9.3
 • Ses
  9.0
 • Hikaye
  8.8
 • Oynanabilirlik
  6.7
 • Genel Puan
  7.9

[tabgroup][tab title=”İnceleme”]
Warframe

Warframe İnceleme

İlk olarak PC için hazırlanan ve Sony’nin gayretleri ile PS4 için de yayınlanan Warframe, 3 ırkın güneş sistemi üzerindeki hakimiyet mücadelelerini konu alan, co-op / görev tabanlı bir bilim kurgu aksiyon oyunu. Warframe olarak adlandırılan zırhlarının içinde, silah ve kılıç becerilerinin yanında, çeşitli güçlerle donatılmış Tenno ırkından kahramanların kontrolünü alarak güneş sisteminde barışı yeniden hakim kılmak bizlere düşüyor.

Warframe‘e başladığınız anda ilk dikkatinizi çeken şey oyunun grafikleri oluyor. Geleceğin uzay ninjaları gibi görünen kahramanlarımız tüm detayları ile modellenmiş ve karakter/mekan kaplamalarındaki detaylar harika  görünüyor. Her şeyden çok kullanılan sinematik efektler, ışıklar ve partikül efektleri göz dolduruyor. Düşmanlar için aynı şeyi söylemek mümkün olmasa da, Tenno’ların animasyonları yumuşak ve gerçekçi hazırlanmış. En güzeli ise bu görsel şölen için canavar bir PC’ye sahip olmanız gerekmiyor. Ortalama bir laptop’ta bile Warframe‘i yüksek ayarlarda oynamak mümkün.

Oyundaki her Warframe (karakterlerin zırhları) üç standart güce ve bir süper güce sahip. Warframe’in süper gücünü kullanmak çoğunlukla etraftaki tüm düşmanların ölmesi ile sonuçlanıyor. Genel olarak tüm görevler boyunca çok sayıda Grineer ve Corpus’u yok etmek gerekiyor. Yakın mesafede kılıç ve zırh yeteneklerini kullanmak oldukça keyifli. Oyundaki hareket çeşitliliği (çeşitli kılıç komboları, güçlü saldırılar, yerde kayarak ya da uçarak ateş etme, duvarlarda yürüme vs.) her ölümün tadını çıkarmanıza olanak sağlıyor. Mesafeli silahların kullanımı ise bir yenilik içermiyor ve çok da eğlenceli bir yanı yok.

Warframe’deki karakter gelişim mantığı ise oldukça enteresan. Oyun hesabınız, her bir warframe’iniz ve tüm ekipmanlarınız ayrı ayrı seviye atlıyor. Hesabınızın seviyesi arttıkça yeni ekipmanlar kullanılabilir hale geliyor ve warframe’leri / silahları yeni parçalarla geliştirebiliyorsunuz. Oyunda kendi başına üstün silahlar/zırhlar bulmuyorsunuz, modifikasyonlarla silahlarınızı ve zırhınızı geliştirmeniz gerekiyor. Ayrıca görevlerde topladığınız parçaları daha sonra crafting ile yeni modlar üretmek için kullanabiliyorsunuz.

Warframe’in en olumsuz yanı, eğer daha güçlü eşyalara ve karaktere sahip olmak için savaşmak ilginizi çekmiyorsa, oyunun kısa sürede kendini tekrar edip sıkıcı olmaya başlaması. Çoğunlukla istediklerinize sahip olmak için görevleri tekrar tekrar oynayıp, aynı düşmanları defalarca öldürmeniz gerekiyor. Yine de her göreve başlarken haritanın rastgele üretiliyor olması biraz günü kurtarıyor. Tabii, haritaların rastgele olması, her birinin görünüm ve genel atmosfer olarak birbirine benzemesi gibi olumsuz bir sonuç da doğuruyor.

Online 4 kişinin katılabildiği (tek başınıza da oynayabildiğiniz) görevler arasında belirli sayıda nesneyi toplamak, bir geminin motorlarını patlatmak ya da belirli bir noktayı düşman akınına karşı savunmak olabiliyor. Ayrıca zaman zaman gerçekleşen ve belirli bir süre içinde tamamlanması gereken Alarm Görevleri‘nde ve hafta sonu etkinliklerinde özel ödüller kazanmak mümkün.

Warframe çok zengin bir içeriğe sahip olmayabilir; oyunda yapılacaklar kısıtlı ve bazı açılardan sürekli tekrar gerektiriyor. Yine de oyunun sürekli güncel tutulduğunu ve arada gelen büyük güncellemelerle içeriğe çok büyük katkılar yapıldığını belirtmekte fayda var. Oyun açık betaya girdiğinde yalnızca 3-4 Warframe oynanabilir durumdaydı ve şu anda birbirinden farklı 16 Warframe kullanılabilir durumda.

[/tab][tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab][tab title=”Video”]

[/tab][tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Windows XP SP 3 veya üstü
İşlemci: Intel Core 2 Duo e6400 veya AMD Athlon x64 4000+ (2.2Ghz dual core CPU)
RAM: 2GB
HDD: 5GB
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 8600 GT veya ATI Radeon HD 3600

DirectX11 için:
İşletim Sistemi: Windows Vista SP2 veya üstü
Ekran Kartı: AMD 5000 serisi / Nvidia 400 serisi veya üstü

[/tab][/tabgroup]

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)