CrossFire

Bu inceleme 13 yıl önce eklendi.
CrossFire
 • Grafik
  7.3
 • Ses
  8.3
 • Hikaye
  7.1
 • Oynanabilirlik
  8.6
 • Genel Puan
  7.2

[tabgroup]
[tab title=”İnceleme”]

CrossFire

CrossFire İnceleme

CrossFire orijinal Counter Strike’ı bilenlerin görünüş ve oynanış açısından yabancılık çekmeyeceği bir 3D MMOFPS oyunu. Kuzey Amerika’da 2009’da yayınlanan CrossFire SG Interactive firması tarafından Avrupalı oyunculara sunuluyor. Klasik bir MMOFPS’den bekleyeceğiniz gibi CrossFire‘da da rütbe atlayabilir, para kazanıp yeni silahlar / kıyafetler satın alabilir ve aksiyonu bol bir savaşın tadını çıkarabilirsiniz.

CrossFire ilk bakışta on yıl öncesinden kalmış gibi görünüyor. Grafik yönüyle Counter Strike’ı andırdığını farketmemek imkansız. Bazı oyun modları ve haritalar CS’yi andırsa da Cross Fire kendine özgü bazı yeniliklerle geliyor. Piyasadaki en iyi online FPS olduğunu söylemek zor olsa da, Crossfire ayakları yere basan bir oyun. 500 MB’lık kurulum dosyasının makul boyutunun yanında, düşük özellikli PC’lerde bile sıkıntısız oynabileceğiniz bir oyun olması açısından da cezbedici duruyor.

Oyuna iki gruptan birini seçerek başlıyorsunuz: Global Risk (GR) veya Black List (BL). Lobide yeni silahlar, üniformalar ve karakterler satın alabilir, sunucudaki oyunları listeleyerek birine katılabilir ya da kendiniz bir oyun oluşturup diğer oyuncuları davet edebilirsiniz. Bu tarz oyunlara yabancıysanız başlangıçtaki tercihe bağlı tutorial sayesinde oyunun mekaniklerini kavrayabilirsiniz.

CrossFire‘da en çok tercih edilen oyun modu Team Death Match gibi görünüyor. Bilmeyenler için, bu modda iki takımdan birine bağlı olarak oyuna katılıyorsunuz ve takımınızın toplam skoru belli bir sayıya ulaştığında oyunu kazanıyorsunuz. Şu an için 6 oyun modu (Team Death Match, Search & Destroy, Ghost Match, Elimination Match, Free For All ve Mutation Mode) ve 8 harita oynanabilir durumda. Bunlardan Ghost Match’de Black List askerleri görünmez olup belli noktalara bomba yerleştirmeye çalışıyorlar, fakat sadece bıçak kullanabiliyorlar. Search & Destroy’da ise CS’de olduğu gibi bir takım bomba yerleştirmeye çalışırken diğer takım savunma yapıyor.

Kullanacağınız para birimi GP olarak tanımlanmış ve elinizde 50,000 GP ile oyuna başlıyorsunuz. Satın alacağınız silahlar ve eşyalar için belli rütbelere (Rank) erişmiş olmanız gerekebilir. Elbette rütbe gerektirmeyen silahlar da var. Ayrıca karşılaşmalardan sonra eşyalarınızı tamir ettirmek için de paraya ihtiyacınız olacak. CrossFire‘da satın alabileceğiniz karakterler arasında SWAT (Amerikan), OMOH (Rus), SAS (İngiliz) ve ULP (İngiliz) bulunuyor. Bunlardan en ilginci ULP, çünkü 2. Dünya Savaşında kurulmuş feminist bir silahlı örgüt ve kadınlardan oluşuyor.

Her ne kadar modası geçmiş gibi görünse de, CrossFire‘ı keyifli bulmanızı sağlayacak nostaljik bir tat almanız olası. Oynanış ve çeşitlilik yönüyle Combat Arms ve Alliance of Valiant Arms gibi MMOFPS’lerin karşısında duramayacak olsa da; hızlı tarzı, kolay indirilebilmesi ve eski moda PC’nizin rahatlıkla çalıştıracak olması CrossFire‘ı tercih sebebiniz olabilir.

[/tab]
[tab title=”Ekran Görüntüleri”]


[/tab]
[tab title=”Video”]

[/tab]
[tab title=”Sistem Gereksinimleri”]

Minimum Gereksinimler:
İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
İşlemci: Pentium 4 1.5 GHz
RAM: 512 MB
HDD: 1.2 GB
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 5600

Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
İşlemci: Pentium 4 2.0 GHz ve üstü
RAM: 1 GB ve üstü
HDD: 1.5 GB
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 6600
[/tab]
[/tabgroup]

Oyun Hakkında Yorumlarınız ; (Reklam amaçlı atılan yorumlar kabul edilmeyecektir)

 1. arda dedi ki:

  strike

 2. burak dedi ki:

  çok güzel bir oyun counter strike oynayanlar için bu online oyun çok güzel

 3. CFTeam dedi ki:

  oyun çıktığından beri oynuyorum counter la pek ilgisi olduğunu sanmıyorum benzerlikleri 2 si de fps 😀 ve en iyi online FPS arasında genelde 2. sırada gösteriliyor 1. si A.V.A online oluyor genelde ve oyunda ne olursa olsun oyundan sonra kazandığınız gp miktarı her zaman tamirden fazla olur

 4. sami dedi ki:

  Arkadaşlar tavsiye ederim çok güzel oyun