Online Oyunlar Sosyalleştiriyor

Bu yazı 5 sene önce eklendi.
Jack O'Lantern

Bombom

Online oyunlar hakkında yapılan toplumsal bir çalışmanın sonuçlarına göre “tek kişilik oyun” fikri artık neredeyse kaybolmuş durumda ve oyunların %65’i sosyal oyun haline gelmiş.

Oyuncular, özellikle de MMO oyuncuları hakkında pek çok kez olumsuz cümleler söylendiğini duymuşsunuzdur. “Evden dışarı çıkmıyor” ya da “hiç arkadaşı yok” gibi sözleri özellikle ebeveynler sık sık kullanırlar. Peki durum gerçekten böyle mi?

Bu konu üzerinde yapılan pek çok araştırma bilgisayar oyunlarının bireyleri yalnızlığa ittiğini ve sosyal etkinlikleri azaltarak ilişkilerimize zarar verdiğini öne sürüyor. Ancak online ve sosyal etkileşimi öne çıkaran oyunların popülerleşmesi ile birlikte oyuncular daha girişken ve sosyal oldular. Bu yüzden bu tarz oyunları sosyal aktiviteleri olumlu yönde teşvik eden bir araç olarak görebiliriz.

Oyunun amacına, içeriğine ve oyuncuya bağlı olarak MMORPG oyunlarının olumlu etkileri olabiliyor. Başkaları ile oynamak sosyal ilişkilerimizi geliştiriyor ve gelecekte o kişi ile beraber ortaklaşa çalışma yapma ya da paylaşma istekleri doğuruyor.

Bombom Şehir Görünümü

Hem sosyal aktivite hem de eğlence olarak değerlendirebileceğimiz ve alanında başarılı olan oyun Bombom’da rakiple teke tek ya da dörtlü gruplar halinde mücadele etme seçenekleri var. Rakiplerin tüm dünyadan rastgele seçildiği oyunda diğer oyuncularla sohbet ederek strateji geliştirebilir, fikir alış verişi yapabilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Belirli bir seviyeye ulaşmış oyuncular deneyim puanları sayesinde diğer karakterlerle evlilik bile yapabiliyorlar.

Oyun için şuraya tıklayabilirsiniz:

http://apps.337.com/tr/bombom?src=tr;ddt;pr;1

Benzer Yazılar

Counter-Strike 1.6 Tekrar Geliyor

4 ay önce
Blood

Zamanın en iyi oyunları arasında olan ve halen daha olsa oynarız diyen bir oyuncu kitlesine sahip olan Counter-Strike 1.6 CS:GO üzerinden geliyor. Geçtiğimiz günlerde bir mod yayıncısı tarafından ilk fra...

Halo Wars 2 İçin Yeni Video

4 ay önce
Blood

Microsoft şirketinin ürünü olan Halo Wars 2 için, yeni bir fragman yayımlandı. Microsoft’un oyun dünyasına kazandırdığı en önemli oyun serilerinden olan Halo Wars 2, RTS tarzında karşılaşacağımız nadir ...

Yazıyla İlgili Yorumlar