Çoklu Zeka ve Oyunların Öğrenmeye Etkisi

Bu yazı 9 sene önce eklendi.

Yapılan çok sayıda araştırmaya göre video oyunları insanların “çoklu zeka“larını geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Psikolog, araştırmacı ve Harvard Üniversitesi profesörü Howard Gardner’a göre, her kişinin en az sekiz farklı zeka çeşidi var ve her kişi belli zeka gruplarını diğerlerinden daha fazla geliştiriyor. Bu teori, “çoklu zeka” olarak biliniyor. Bundan haberi olan eğitimciler ve veliler çocukların ve gençlerin kapasitelerini gözlemleyerek çeşitli zeka türlerini harekete geçirmeye çalışıyorlar.

Video oyunları, yeni sosyal ilişki yolları sunmada, öğrenme sürecini kolaylaştırmada, ve iletişimi artırmada önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bunun farkında olan pek çok eğitimci video oyunlarını kapsayan yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyorlar.

Latin Amerika’da aralarında Bombom’un da olduğu pek çok web tabanlı oyun üzerinde yapılan araştırmada ilgi çekici sonuçlar alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre video oyunları bilişsel becerilerin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Ayrıca keşif ve yaratıcılığa dayalı öğrenme ortamı sunarak motivasyon, dikkat ve konsantrasyon sorunu olan öğrencilere eğlenceli bir çözüm olanağı sunuyor.

Çeşitli silahlar ile birlikte uygun mekanın seçilmesini gerektiren Bombom’un başarı sırrı oyuncuların mekansal vizyon geliştirmelerine olanak vermesinde ve okulda öğrenilen fizik kurallarına uygulama şansı sağlamasında saklı. Böylelikle öğrenciler hem eğleniyor hem de öğrenmiş oluyor.

Dilerseniz aşağıdaki linki takip ederek oyuna bakabilirsiniz:

http://apps.337.com/tr/bombom?src=tr;ddt;w;pr1

Benzer Yazılar

Echo of Soul Phoenix 2.0 20 Aralık’ta Geliyor!

3 sene önce
admin

Echo of Soul Phoenix 2.0 Karşınızda! Echo of Soul’un merakla beklenen büyük güncellemesini duyurmaktan mutluluk duyarız. Phoenix 2.0güncellemesi 20 Aralık 2017'de yapılacak bakımla beraber sizlerle olacak. ...

God Of War 4

4 sene önce
admin

Sony konferansın da bizlere videolar ile gösterilen bu yapım bizleri heyecanlandırmakta doğrusu. Playstation’ a özel olarak piyasaya sunulacak olan bu oyun oldukça dersine çalışmış gözüküyor. Güzel bir K...

Yazıyla İlgili Yorumlar