Çoklu Zeka ve Oyunların Öğrenmeye Etkisi

Bu yazı 13 yıl önce eklendi.

Yapılan çok sayıda araştırmaya göre video oyunları insanların “çoklu zeka“larını geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Psikolog, araştırmacı ve Harvard Üniversitesi profesörü Howard Gardner’a göre, her kişinin en az sekiz farklı zeka çeşidi var ve her kişi belli zeka gruplarını diğerlerinden daha fazla geliştiriyor. Bu teori, “çoklu zeka” olarak biliniyor. Bundan haberi olan eğitimciler ve veliler çocukların ve gençlerin kapasitelerini gözlemleyerek çeşitli zeka türlerini harekete geçirmeye çalışıyorlar.

Video oyunları, yeni sosyal ilişki yolları sunmada, öğrenme sürecini kolaylaştırmada, ve iletişimi artırmada önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bunun farkında olan pek çok eğitimci video oyunlarını kapsayan yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyorlar.

Latin Amerika’da aralarında Bombom’un da olduğu pek çok web tabanlı oyun üzerinde yapılan araştırmada ilgi çekici sonuçlar alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre video oyunları bilişsel becerilerin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Ayrıca keşif ve yaratıcılığa dayalı öğrenme ortamı sunarak motivasyon, dikkat ve konsantrasyon sorunu olan öğrencilere eğlenceli bir çözüm olanağı sunuyor.

Çeşitli silahlar ile birlikte uygun mekanın seçilmesini gerektiren Bombom’un başarı sırrı oyuncuların mekansal vizyon geliştirmelerine olanak vermesinde ve okulda öğrenilen fizik kurallarına uygulama şansı sağlamasında saklı. Böylelikle öğrenciler hem eğleniyor hem de öğrenmiş oluyor.

Dilerseniz aşağıdaki linki takip ederek oyuna bakabilirsiniz:

http://apps.337.com/tr/bombom?src=tr;ddt;w;pr1

Benzer Yazılar

Final Fantasy 8 Remastered, iOS ve Android İçin Yayınlandı

3 yıl önce
admin

Square Enix tarafından Final Fantasy 8 Remastered mobil yayınlandı. Android ve iOS platformları için yayınlanan oyun her iki platformda da 159 TL fiyat ile satışa sunuldu. Oyun piyasaya 1999 yılında sürülmü...

Watch Dogs Legion Bu Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilecek!

3 yıl önce
admin

Ubisoft, oyunlarından Watch Dogs Legion 25-29 Mart tarihlerinde tamamen ücretsiz oynanabilecek.  Ubisoft tarafından yapılan açıklamada Xbox One, Xbox Series X | S, PlayStation 4, PlayStation 5 ve Windows PC içi...

Yazıyla İlgili Yorumlar